Çorum Mercek Haber

“Kampanyayı siyasi polemik haline getirmeyelim”

“Kampanyayı siyasi polemik haline getirmeyelim”

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum Valiliği öncülüğünde başlatılan Suriyelilere Yardım Kampanyası ile ilgili açıklama yaptı.

Vali Çiftçi, kampanyanın siyasi polemik haline getirilmemesini istedi.

Vali Çiftçi, Çorum ve Çorumlu’nun yakın tarihte Kafkasya’dan göç eden kardeşlerine kapısını ve gönlünü açmasını örnek vererek İdlip kampanyasının amacına ulaşacağına gönülden inandığını açıkladı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, açıklamasında şöyle dedi:

“17.01.2020 Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı tüm camilerde yardım toplanmış, aziz milletimiz sınırlarımızın yakınında zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışan mağdur insanların çektiği çilelere duyarsız olmadığını bir kez daha göstermiştir. Milletimizin ve muhterem Çorumluların bu örnek davranışını siyasi polemik haline getirmeden, Valiliğimizin öncülüğünde ve koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyasının daha önceleri olduğu gibi amacına ulaşacağına yürekten inanıyor, tüm hayırseverlere kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.

Tarihimizde, baskı ve zulüm nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sığındığı ülke Osmanlı Devleti iken, aynı geleneği bugün Türkiye Cumhuriyeti sürdürmektedir. Nitekim Kafkasya’daki soykırım sebebiyle Osmanlı Devleti’ne sığınan muhacirlerin bir bölümü Çorum Sancağına yerleştirildiğinde, Çorum eşrafı şehre gelen muhacirlere ev yapmış, ahırına hayvan koymuş ve tohum yardımında bulunmuştur. Bunu duyan Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz, muhacirler için yaptıklarına karşılık olarak Çorum halkına hazineden para gönderdiğinde ise Çorumlular “onlar bizim kardeşimiz, kardeşe ev açmanın masrafı mı olur?” diyerek parayı hazineye iade etme âlicenaplığını göstermişlerdir. Bu gün bu topraklarda yaşayan ve onların torunu olan insanlar, yine mazlum ve mağdur milletlerin yaralarını saracak, gözyaşlarını dindirecek ve şanlı ecdadının örnek davranışlarına yenilerini eklemeye devam edecektir.

Milletimiz, “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” inancıyla ‘Bir aradayız, İdlib’in yanındayız’ sloganıyla başlatılan kampanyaya güçlü bir şekilde destek vermiş ve tüm Türkiye zulme uğrayan İdlibli kardeşlerinin yanında olduğunu göstermiştir.

Milletimizin ve muhterem Çorumluların bu örnek davranışını siyasi polemik haline getirmeden, Valiliğimizin öncülüğünde ve koordinasyonunda yürütülen yardım kampanyasının daha önceleri olduğu gibi amacına ulaşacağına yürekten inanıyor, tüm hayırseverlere kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ