Çorum Mercek Haber

“Kaynak israfının önüne geçilmelidir”

“Kaynak israfının önüne geçilmelidir”

CHP Belediye Meclis Üyesi Rüştü Çağlar, belediye bütçesi ve performans programı hazırlanırken ülkenin içinde bulunduğu koşulların da dikkati alınmazı gerektiğini belirterek, “ülke ekonomisinin iyi olmadığı, işsizliğin arttığı ve salgın nedeni ile insanların evden çıkamaz hale geldiği böyle bir yılda halen borçlanarak bu projelerinizi yapmak  neden sizin için bu kadar önemli, bu projeler sonra ki yıllara bırakılamaz mı?” diye sordu.

Belediyenin 2021 yılı bütçesinin ve performans programının görüşüldüğü Belediye Meclisi toplantısında söz alarak parti grubu adına bir konuşma yapan Rüştü Çağlar, özellikle performans planına yönelik eleştirilerde bulundu.

Çağlar, Belediye’nin 2020 yılında şirket personeli de dahil 1915 personel ile hizmet verdiğini, 2020 yılı içinde 14 memur ve 60 şirket personelinin işe girdiğini gördüklerini, 2019 yılında 929 olan bilgisayar sayısının 2020’de 1056’ya yükseldiğini, bunun da personelin yarıdan fazlasının masa başı çalıştığı anlamına geleceğini yani personelin verimli kullanılmadığını vurguladı.

Araç sayısının bu yıl arttığını ancak iş makinesi sayısının düştüğünü, iş makinesi alımı için ayrılan 5 milyon TL’lik ödeneğin yeterli olmadığına inandığını belirten Rüştü Çağlar, 2020 yılı için 169 faaliyetin öngörüldüğünü, Covid-19 ve deprem ile ilgili yapılacakların performans planında yer almadığını, salgın döneminde bile 100 milyon borçlanılmak istendiğini de dile getirdi.

Çağlar, “ülke ekonomisinin iyi olmadığı, işsizliğin arttığı ve salgın nedeni ile insanların evden çıkamaz hale geldiği böyle bir yılda halen borçlanarak bu projelerinizi yapmak neden sizin için bu kadar önemli, bu projeler sonra ki yıllara bırakılamaz mı? Ülkenin bulunduğu şu zor durumda üstelik yine bankalardan faiz ile borçlanarak yapılmasını da halkımız açısından gerekli olduğuna inanmıyoruz. Her türlü kaynak israfının bu milletin cebinden harcandığının bilinmesini ve borçlu bir Çorum Belediyesi’nin daha da batağa sürüklenmesini istemiyoruz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ