Çorum Mercek Haber

“Bütçe rakamları gerçeği yansıtmıyor, dostlar alışverişte görsün…”

“Bütçe rakamları gerçeği yansıtmıyor, dostlar alışverişte görsün…”

CHP Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, belediye bütçesini denkleştirmek için istenen 100 milyonluk borçlanma yetkisini eleştirerek, pandemi dönemi dolayısıyla tasarrufa yönelik bir bütçenin daha doğru olacağını açıkladı.

Belediye Meclisi’nde Cumartesi günü düzenlenen bütçe kararnamesi oylaması öncesinde kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Nazik Bulut, kendilerinin kültüre, sanata karşıymış gibi gösterildiğini dile getirerek, “Salgın nedeniyle olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Üstelik ekonomik kriz, işsizlik, yoksullaşan halk, döviz kurundaki önemli artış gibi olumsuz koşulların bütçeye etkisi hesaplanmadan, öngörmeden hayali bütçeler üretilmiş. İhtiyaçlar ve öncelikler değişti sayın başkan. Geçen sene her şey normalden yatırım kalemlerini düşürdünüz borç ve faiz ödemek için, bu sene kriz ve pandemi hayatımızı bu kadar etkilemişken tasarruf bütçesi yerine, belediyeyi tekrar borca sokup yatırım bütçesi yapıyorsunuz. Böyle bir saçmalık bırakın Türkiye’yi dünyanın neresinde görülmüş? Pandemi yokken sosyal ve kültürel faaliyetlere ayrılan bütçe 7.800 000.00 TL, Pandemi döneminde Çorum ili en kritik iller arasında yer alırken konserler, festivaller, kültür gezileri, kitap fuarları, şehir tanıtım günleri, sergiler vs ayrılan bütçe 24.000.000, 00 TL. Ortada pandemi yokken neden yapmadınız bu etkinlikleri. Dostlar alışverişte görsün” ifadesini kullandı.

Nazik Bulut, 2021 yılı mali bütçesi rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

2021 yılı gider bütçesinin yüzde 26 artırıldığını, bunun Çorum ölçeğinde bir çok ilden fazla olduğunu, bu yıl yapılan bütçede tasarrufa daha fazla eğilinmesi gerektiğine inandıklarını anlatan Bulut; “Bir taraftan dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, bir taraftan giderek derinleşen ekonomik kriz, işsizlik, yoksullaşan halk, döviz kurundaki olağanüstü artışın bütçe kalemlerine yansıyacak olumsuz etkisini düşündüğümüzde 2021 yılı mali bütçesi gerçeği yansıtmamaktadır. Her geçen yıl bütçe disiplininden hızla uzaklaşmaktayız. Aynı hataları yapıp farklı sonuçlar almamız mümkün değil. Maalesef yönetimler kendilerinden sonra gelecek yöneticilere borç öyle bırakılmaz böyle bırakılır yarışına girmiş durumdalar. Burada mağdur edilen üzülerek söylüyorum Çorum halkıdır” dedi.

Yıllar içinde Belediye’nin vergi ve kira gelirleri tahsil oranının yüzde 60 olduğunu ve bunun personel ve faiz giderlerini karşılamaya bile yetmeyeceğini ifade eden Nazik Bulut, CHP grubu olarak 2021 bütçesinin israftan uzak, tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir bütçe yılı olmasını, israfı önleyip, yapılan tasarrufların halkın ihtiyaçları doğrultusunda yatırıma dönüştüğü, gelirlerin artırılacağı yol ve yöntemlerin geliştirilerek borçların en aza indirildiği, Çorum’un bütününe bakıldığında hizmetten yoksun bırakılmış dezavantajlı bölgelere öncelik verilmesini beklediklerini; bunlar olmadığı içinde bütçeye hayır oyu vereceklerini sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ