Çorum Mercek Haber

“Demokrasi yoksa insan hakları yoktur”

“Demokrasi yoksa insan hakları yoktur”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkan Yardımcısı Av. Sadık Eral, insan hak ve özgürlüklerinin sadece demokrasilerde hayat bulduğunun altını çizerek, “Demokrasi yoksa insan hakları yoktur. Demokrasi yoksa açlık vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve yoksulluk vardır. İnsanlar açlık ve sefalet içinde fuhuşun ve uyuşturucunun bataklığına düşerler” dedi.

10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yapan Av. Sadık Eral, insan hakları ve demokrasiyi savunmanın ekmeği, namusu savunmak anlamına geldiğini vurguladı.

Eral, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edildiği gün olan (1948)Dünya İnsan Hakları Gününü ülke olarak insan hak ve özgürlüklerinin gerekli yasal güvencelerden uzak kutluyor olmanın burukluğu içindeyiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği  çağdaş medeniyetler düzeyine çıkartabilmenin tek yegane ölçüsü demokrasi ve insan haklarıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi demokrasi ve insan haklarının kararlı ve ısrarlı yılmaz savunucusudur. İnsan hak ve özgürlükleri sadece demokrasilerde hayat bulur.

Demokrasi yoksa insan hakları yoktur. Demokrasi yoksa açlık vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve yoksulluk vardır. İnsanlar açlık ve sefalet içinde fuhuşun ve uyuşturucunun bataklığına düşerler.

Bu nedenle insan hakları ve demokrasiyi savunmak ekmeğimizi namusumuzu savunmaktır.

Türk halkı, menfur 15 Temmuz darbe girişiminde demokrasiye sahip çıkarak onurlu bir duruş sergilemiştir. Ancak ülkemizin uluslar arası İnsan Kuruluşları tarafından son 10 yılda özgürlüklerin azaldığı ülke olarak tanımlanması oldukça üzücüdür. Özelikle, ifade basın özgürlükleri sıkıntıları yanında ülkemizin içinde bulunduğu şiddet batağı ve her geçen gün hızla artan kadın cinayetleri insan hakları konusunda ne durumda olduğumuzun birer acı göstergesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi geçmişte olduğu gibi bundan sonra da, insan hakları ve demokrasinin yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ