Çorum Mercek Haber

KESK’ten “sefalet zammı” isyanı

KESK’ten “sefalet zammı” isyanı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), milyonlarca kamu emekçisini ve emeklisini ilgilendiren toplu sözleşmenin hakem kuruluna bırakılmasının ardından iş bıraktı ve Eğitim Sen Şube binası önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin de destek verdiği iş bırakma eyleminde KESK Şubeler Platformu adına bir konuşma yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, toplu sözleşme sürecinde kamu emekçileriyle alay edildiğine vurgu yaparak, iğneden ipliğe gelen zamlarla ciddi kayıplar yaşadıklarını belirtti.

3 milyon kamu emekçisini 2 milyon emekliyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde (TİS) Hakem Kurulu süreci devam ederken, kamu emekçileri tüm Türkiye’de bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Eylem sırasında konuşan Mustafa Gül, “Sefalet zammına hayır” diyerek, kamu emekçilerinin, insanca yaşayacak ücret ve iş güvencesi talep ettiklerini söyledi.

1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirten Gül, insanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için üretimden gelen güçlerini kullanarak 1 gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır.

Açlık sınırının 2.100, yoksulluk sınırının 6.800 TL’yi aştığı, elektrikten doğalgaza, çaydan tütün ürünlerine iğneden ipliğe her şeye fahiş oranlarda zamların devam ettiği, gerçek enflasyonun %30’ları bulduğu koşullarda hükümet 3 milyon kamu emekçisine, 2 milyon emekliye, aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik teklif etmiştir.

Toplu sözleşmede 21 Ağustos itibari ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamıştır. Adı üzerinde taraflar arasında hakemlik görevi yapmak için görevlendirilen bir kurulun tarafsız olması şarttır. Ancak mevcut yasalara göre toplu sözleşmede taraf olan hükümet tarafsız olması gereken Hakem Kurulu üyelerinin çoğunluğunu belirlemektedir. Böyle bir Hakem Kurulundan kamu emekçilerinin lehine bir karar çıkmasını beklemek çok zordur.

“AÇIKÇA ALAY ETTİLER”

Beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisi ile açıkça alay edilmiştir.

Buradan kamu emekçisi arkadaşlarımıza sesleniyoruz:

Bizler hakları ellerinden alınan, sefalet ve kölelik teklif edilen milyonlar olarak bir araya gelmediğimiz, yıllardır elimizden avucumuzdan alanları, hak kayıplarımızı görmeyip yoksulluk sınırı üzerinde bir maaşı kendimize fazla gördüğümüz sürece sermaye yanlısı emek karşıtı bir düzende bizimle sefalet oranında maaş zamları ile alay edilmesi,

Maaşlarımızın TÜİK vasıtası ile çarpıtılmış enflasyon rakamlarına, hiçbir zaman tutmayan enflasyon hedeflerine göre ayarlanması,

Yıllardır hepimize yaşattıkları kayıplara rağmen her seferinde tarihi başarı nutukları atanların, Aynı siyasi düşüncede oldukları iktidarın çıkarını emekçilerin ortak çıkarı üzerinde tutanların,

Yıllardır yaşadığımız kayıpları görmezden geldikleri tekliflerini ‘makul’ gibi göstermesi, bu teklifi bile kafalarına göre yarı yarıya indirmesi,

Evrensel, gerçek bir toplu pazarlık sistemi ile hiçbir ilgisi olmayan mevcut fason ‘toplu sözleşme’ sisteminde hepimizin kaybetmeye devam etmesi kaçınılmazdır!

Bu karanlık tablodan tek çıkış yolu; yetkinin asıl sahipleri olarak bizlerin ortak sorunları için bir araya gelmesinden, ‘hak verilmez mücadele ile alınır’ ilkesi ile ortak mücadeleyi yükseltmesinden geçiyor.

“HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ AMA GEMİNİN SAHİBİ BİZİZ”

“Hepimiz aynı gemideyiz” diyenlere karşı “Geminin gerçek sahipleri olarak hakkımızı,  emeğimizin,  alın terimizin karşılığını istiyoruz” diyerek tüm farklılıklarımıza rağmen birbirimize kenetlenmekten geçiyor.

En başından beri kamu emekçilerinin ortak çıkarları için mücadele eden bir konfederasyon olarak, KESK olarak,

Tüm konfederasyonları, sendikaları,  hangi sendikanın üyesi olursa olsun ya da herhangi bir sendikanın üyesi olmasın tüm kamu emekçilerini bizi yok sayan, alay eden teklifler sunanlara karşı haklarımızı korumak için,

İnsanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için omuz omuza vermeye birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Bugün, 27 Ağustos Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak 1 gün iş bıraktık.

Bizler yetkinin asıl sahipleri olarak bugün G(ö)revdeyiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ