Çorum Mercek Haber

“Eşitliğin, özgürlüğün, barışın cumhuriyetini yeniden kuracağız”

“Eşitliğin, özgürlüğün, barışın cumhuriyetini yeniden kuracağız”

KESK Çorum Şubeler Platformu adına bir açıklama yapan Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, “Bütün antidemokratik uygulamalara karşı emeğin, eşitliğin ve özgürlüğün cumhuriyetini yeniden kurmak için mücadelemize devam edeceğiz.  Mustafa Kemal Atatürk`ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış!” ilkesi doğrultusunda kararlıkla yürüyeceğiz” dedi.

Atatürk’ün vefatının 81. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Gül, Atatürk’ün ölümünden bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşların, çatışmaların ve katliamların, O’nun yıllar önce söylediği “Yurtta barış, dünyada barış” sözünün anlamının, ne kadar doğru ve güncel bir ifade olduğunu açıkça gösterdiğine dikkati çekti.

Gül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ü ölümünün 81. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!

Kurtuluş Savaşında emperyalizme karşı verilen mücadelenin lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden 81 yıl geçti. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu günden bu yana dünya üzerinde yaşanan gerginlik, çatışma ve savaşlar durmaksızın devam ediyor. Atatürk’ ün hem yurtta hem de dünyada barış savunusu, dün olduğu gibi bugün de güncelliğini koruyor.

Mustafa Kemal Atatürk emperyalizme ve çağdışılığa karşı savaş açmıştı. Her ikisinde de başarılı olarak bu ülkeyi medeniyet yolunda ilerletmişti. Ancak Atatürk’ten sonra gelen, kendilerini kul olmaktan, teba olmaktan kurtararak özgür bireyler olarak cumhuriyetin sunduğu eğitim ve demokrasi olanakları ile iktidara gelenler bu çizgiden uzaklaşmıştır. Bugün ülkemiz Amerikan emperyalist politikaların bölgedeki taşıyıcılarından biri durumuna getirilmiştir. Uygulanan yanlış politikalar sonucu Ortadoğu’daki emperyalist paylaşım savaşının içine sürüklenmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda yan yana, omuz omuza mücadele eden, emperyalistlerin Türkiye’den kovulması için canını veren farklı inanç ve kimliklerden Türkiye halkları, egemen güçlerin çıkarları doğrultusunda, yıllardır birbirine düşman haline getirilmeye çalışılmakta, emperyalist işbirlikçiler  iktidarlarını sürdürmek için bu yöntemi araç olarak kullanmaktadır.

Atatürk’ün ölümünden bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşlar, çatışmalar ve katliamlar, O’nun yıllar önce söylediği “Yurtta barış, dünyada barış” sözünün anlamının, ne kadar doğru ve güncel bir ifade olduğunu açıkça göstermektedir.

Toplumsal düzende ise tek tip, itaat eden insan tipi yaratılırken, özellikle eğitim alanında çağdışı, bilimdışı uygulamalar yürürlüğe sokulmuştur.  Kadınının ve erkeğin toplumsal yaşamda ayrıştırılması yoluna gidilmiştir. Eğitim sistemi daha cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan  kız ve erkek çocukların bir arada okuyabileceği düzenlemeler günümüzde Cumhuriyet’ kuruluşunun 96. yıldönümünde çağdışı bir anlayışla tartıştırılmakta, dini cemaat, vakıf ve derneklerle Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı protokollerle laik eğitim ortadan kaldırılmaya çalışılmakta.

Bütün antidemokratik uygulamalara karşı emeğin, eşitliğin ve özgürlüğün cumhuriyetini yeniden kurmak için mücadelemize devam edeceğiz.  Mustafa Kemal Atatürk`ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış!” ilkesi doğrultusunda kararlıkla yürüyeceğiz.

Eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici uygulamaların etkisini arttırdığı, çocuk ve kadın haklarının saldırı altında olduğu, laiklik ve laik yaşamın hızla tasfiye edildiği, okullardan başlayarak toplumsal yaşamın bütün alanlarında baskıcı ve otoriter uygulamaların yaşandığı günümüz koşullarında, hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81.  yılında saygıyla anıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ