Çorum Mercek Haber

Çorum’un yeni reisi ‘Aşgın’

Çorum’un yeni reisi ‘Aşgın’

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, Çorumlu yine tercihini AK Parti’den yana kullandı. AK Parti’nin Çorum Belediye Başkan Adayı olan Dr. Halil İbrahim Aşgın, kullanılan oyların yüzde 43.24’ünü alarak 63 bin 553 oyla başkan seçildi.

180.368 seçmenin bulunduğu Çorum merkezde 150.945 kişi oy kullandı.

Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın, seçmenin 63 bin 553’ünü (%43,24) alarak Çorum’un yeni Belediye Başkanı oldu.

Diğer adaylar CHP Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç 54 bin 111 (%36,82), MHP Belediye Başkan Adayı Kenan Şahin 24 bin 066 (%16,38), İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Bilgi Terlemezoğlu 2 bin 804 (%1,91), SP Belediye Başkan Adayı Kemal Kurt 1151 (%0,78) seçmenin oyunu aldı.

Bağımsız Aday Murat Kırçı da 227 oy alarak seçimi tamamlandı.

BTP Mehmet Ali Tanık’a 89, TKP Adayı Devrim Koçak’a 62, Vatan Partisi Adayı Ahmet Rasim Burhanoğlu’na 61 ve DSP Adayı Ahmet Hidayet Bektaş’a da sandıklardan 42 oy çıktı.

Kesin olmayan bu sonuçlara göre Çorumlular 5 yıllığına kenti Aşgın’a emanet etti.

HALİL İBRAHİM AŞGIN KİMDİR?

Halil İbrahim Aşgın 1973 yılında Çorum/Merkez Boğacık Köyünde dünyaya geldi. Üniversite eğitimi dışındaki tüm hayatı Çorum/Merkezde geçti. İlköğretimini Çorum Cumhuriyet İlkokulunda, orta-öğrenimini Çorum İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Lisans eğitimini 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde bitirdi. Halil İbrahim Aşgın yüksek lisansını Marmara Üniversitesinde yerel yönetimler alanında yaptı. Doktora eğitimini ise Hitit Üniversitesinde sosyoloji alanında tamamladı. Özel Çorum Yabancı Dil, Bilgisayar ve Mesleki Eğitim Merkezi (Language Centre) Kurucu Müdürlüğünde 17 yıl bulunarak ticaretle uğraştı. Son 4 yıldır Hitit Üniversitesinde yerel yönetimler alanında akademisyen olarak çalışmakta olup, bu görevinden Çorum Belediye Başkanı Aday Adaylığı için istifa etti. AK Parti tarafından Çorum’da belediye başkan adayı olarak gösterilmesinin yanı sıra yerel yönetimler ve siyaset üzerine akademik çalışmaları da bulunan ve aktif olarak sivil toplum faaliyetlerinde de yer alan Aşgın, evli ve dört çocuk babasıdır. (Erkan Karaca)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ