Çorum Mercek Haber

Çorum’a 518 milyon TL’lik yeni içme suyu arıtma tesisi

Çorum’a 518 milyon TL’lik yeni içme suyu arıtma tesisi

“Koçhisar Barajı 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi ve Depolara İletim Hatları” yapım işinin ihalesi yapıldı. Proje tamamlandığında üç barajdan Çorum’a memba kalitesinde içmesuyu sağlanacak.

 

Yeni arıtma tesisi, Çorum Belediyesi’nin girişimleri sonunda Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün yatırım programına alınmıştı.

 

“Çorum Koçhisar Barajı 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi ve Depolara İletim Hattı” ihalesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İçmesuyu ve Atıksu Dairesi Başkanlığı’nda yapıldı. En düşük teklifin 518 Milyon TL olduğu ihale değerlendirilme aşamasında. İlgili firma çalışmalarına başladığında şartnameye göre çalışmayı 24 ay içerisinde tamamlayacak.

 

Temiz su depolarına suyu iletmek amacıyla yapılacak olan iletim hattının tamamlanmasıyla, Koçhisar Barajı, Hatap Barajı ve Yenihayat Barajı olmak üzere 3 adet barajdan daha kaliteli ve günlük ihtiyacı daha rahat karşılayacak içmesuyu sağlanmış olacak.

 

KAPASİTE İKİ KATINA ÇIKACAK

2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi ile ilave olarak günlük 60 bin metreküp kapasiteli su artırma tesisi ilimize kazandırılmış olacak. Böylece iki arıtma tesisinden günlük toplam 120 bin metreküp su arıtılabilecek.

 

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın,  “Çorum 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi yapım işi, 60.000 m³/gün kapasiteli yeni arıtma tesisi ile bu tesisten arıtılacak suyu, 1000 mm çaplı çelik borular ile temiz su depolarına iletecek olan 17 km uzunluğundaki iletim hattını kapsayacak. Projenin tamamlanması ile Koçhisar Barajı, Hatap Barajı ve Yenihayat Barajı’ndan kesintisiz ve daha verimli içme ve kullanma suyu elde edilmiş olacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ