Çorum Mercek Haber

“Tarımsal üretim seferberliği başlatılmalıdır”

“Tarımsal üretim seferberliği başlatılmalıdır”

Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilcisi Necati Gül, tarım sektörünün ve çiftçilerin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Covid-19 salgını sürecinde ülkeler sınırları kapatmakta, üretim azalmakta, dış ticaret hacmi daralmakta ve korumacılık önlemleri artmaktadır. Dünya ölçeğinde yeniden gündeme gelen korumacı tercihlerden ders çıkararak, ülkemizdeki dışa bağımlı politikalar yerine bir an önce üretim odaklı milli çıkarlara yönelik  tarım politikasına gidilmelidir” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Necati Gül, tarım arazilerinin korunmasını, tarımsal üretim planlamasına geçilmesini, tarımsal üretim seferberliği ilan edilmesini ve girdi maliyetlerinin düşürülmesini, ucuz kredi olanakları oluşturulmasını, üreticinin desteklenmesini istedi.

“TARIMSAL ÜRETİM ARTIRILMALI, ÜRETİCİ DESTEKLENMELİDİR”

ZMO İl Temsilcisi Necati Gül’ün konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Açlığın, kıtlığın, gıda savaşlarının yaşanmadığı bir dünyada gıda egemenliği, gıda güvenliği ve gıda güvencesinin sağlanarak üreticilerimizle ve tüketicilerimizle birlikte milletimizin sağlıklı bir çevrede refah içerisinde mutlu yaşaması temel amacımız olmalıdır.

Toprağı kaz, mutlaka bir hazine bulursun; lakin çiftçinin umut ve inancı ile işe başlamalısın.

Ülkemizin tarımsal üretiminde yaşanan yapısal sorunlara kalıcı çözümler bulunmadan, Covid-19 salgınıyla beraber bunlara her geçen gün yenilerinin eklenmesi, sorunları dış alımcı politikalarla çözmeye yönelik kolaycı yaklaşımların hız kesmeden devam etmesi, girdi fiyatlarının yüksekliği nedeni ile kâr elde edemeyen çiftçilerimizin üretmekten vazgeçmesi ve üretim alanını terk etmesi, örgütlü mücadelenin yaygınlaşmaması nedeniyle üretenlerin mağdur duruma düşmesi, tüketicilerin ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşmakta zorluklar yaşaması ülkemizin yaşanan gerçekleridir.

Açlığın, kıtlığın, gıda savaşlarının yaşanmadığı bir dünyada gıda egemenliği, gıda güvenliği ve gıda güvencesinin sağlanarak üreticilerimizle ve tüketicilerimizle birlikte tüm yurttaşlarımızın sağlıklı bir çevrede refah içerisinde mutlu yaşaması temel amacımız olmalıdır.

ÜRETİM ODAKLI MİLLİ ÇIKARLARA YÖNELİK TARIM POLİTİKASI ÖNCELİĞİMİZ OLMALI

Tarım sektörümüz ve çiftçilerimiz çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Covid-19 salgını sürecinde ülkeler sınırları kapatmakta, üretim azalmakta, dış ticaret hacmi daralmakta ve korumacılık önlemleri artmaktadır. Dünya ölçeğinde yeniden gündeme gelen korumacı tercihlerden ders çıkararak, ülkemizdeki dışa bağımlı politikalar yerine bir an önce üretim odaklı milli çıkarlara yönelik tarım politikasına gidilmelidir.

Öncelikle tarım arazilerimizi koruyacak şekilde ülke düzeyinde “Arazi Kullanım Planlaması” yapılmalıdır. Ülke ve bölgeler düzeyinde büyük ova koruma alanları başta olmak üzere korunan ve sulanan tarım arazilerimizde üretim miktarı artışı, ürün çeşitliliği, üretim sürekliliğini sağlayacak ve Tarım Kanunu’na göre belirlenen zamanında ödenecek somut desteklerle yönlendirilecek “Tarımsal Üretim Planlaması”na geçilmelidir. “Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli, ucuz kredi olanakları oluşturulmalı, artırılacak ürün ve girdi destekleri üretime ve üretene verilmelidir. Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırım yapılarak yerli girdi ve teknoloji üretimine yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır. Tarımsal hammadde ve ürün dışalımı kısıtlanmalı, dışsatım olanakları artırılmalıdır. Kooperatifçilik desteklenmeli, gıda tedarik zincirinin tüm aşamaları yeniden düzenlenmelidir. Kırsal alanları geliştirecek, ülkemiz gerçeği olan küçük aile işletmeciliğini destekleyecek, çiftçilerimizin refah düzeyini artırma kadar sosyal hayatın daha fazla içinde yer almasını sağlayacak önlemler alınmalıdır. Belki de en önemlisi tüm tüketicileri fedakarca doyurmasına karşın önünü görmekte zorlanan üreticilerimize hak ettiği değer verilmeli, çiftçilerimizin morali yükseltilmeli ve kamu yönetimine olan güveni tazelenmelidir.

Bilimi, çiftçi ve toprak ile buluşturan, tarımsal üretimin her aşamasında çiftçilerimizle birlikte olan  Ziraat Mühendisleri Odası Çorum il Temsilciliği olarak, çiftçilerimizin alın terinin ve emeğinin en yüce değer olarak görüleceği günler dileğiyle, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ