Çorum Mercek Haber

Sungurlu OSB kan kaybediyor

Sungurlu OSB kan kaybediyor

Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi, teşvik sistemindeki hatalardan dolayı 20 yıldır gelişemiyor. Sungurlu’ya yatırım yapmak isteyen girişimci ve sanayiciler, ilçenin teşvik sisteminde 6. grup yerine 4. grupta yer almasından dolayı başka illeri tercih ediyor.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, beraberindeki parti yöneticileriyle birlikte Sungurlu’da bazı ziyaretlerde bulunarak, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın sorun ve taleplerini dinledi.

CHP İl Başkanı Tahtasız, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi’nin 4. grupta yer aldığını, ancak 5. grup imkanlarından yararlandığını, hak ettiği yatırımları alması için 6. grupta yer alması gerektiğini belirterek, “Sungurlu OSB, teşvik kapsamında değil. Bu nedenle işadamları bu ilçeye yatırım yapmaktan kaçınıyor. İstanbul’da çorap sektörünün yüzde 80’i Sungurlulu yatırımcıların elinde. Yatırımcılar, Sungurlu’ya kurmak istedikleri çorap fabrikasını teşvikten dolayı Çankırı – Çerkeş’e kurdu. Sungurlu’da her türlü altyapı hazır ancak teşvik sisteminden yararlanılamadığı için sanayi gelişmiyor, bu durumda ekonomik tıkanıklık ve istihdam yetersizliği oluşuyor” dedi.

Sungurlu Belediyesi, Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası, BAKTAT tesisleri, Sungurlu Kaymakamlığı, Sungurlu Emniyet Müdürlüğü,Sungurlu Ticaret Borsası ve esnaf odası başkanlarına ziyaretlerde bulunan Tahtasız ve beraberindekiler, ilçenin mevcut durumunu değerlendirdi.

Baktat firmasında Ali ve Şirvan Erdoğan ile görüşen Tahtasız, firma yöneticilerinin teşvik sisteminden dolayı erişte ve mantı fabrikasını Bursa – Gemlik’e, salça – turşu – hazır gıda fabrikasını Turgutlu’ya kurduklarını, başka bir firmanın da Sungurlu’ya kurmayı düşündüğü maya fabrikasını Merzifon’a kurduklarını öğrendi. Baktat yöneticileri, Sungurlu’nun 4. grupta yer alması halinde buraya da fabrika kurabileceklerini dile getirdi. Bu arada başka bir firmanın bir yatırım için Sungurlu’da araştırma yaptığı, teşvikte daha avantajlı olan Merzifon’u tercih ettiği ifade edildi.

Sungurlu iş dünyası, Çorum siyasetinin ilgisizliğinden yakınarak, Sungurlu OSB’nin kan kaybetmesinin sorumluluğunun etkili olmayan siyasetten kaynaklandığını ifade etti.

‘SUNGURLU’NUN GELİŞMESİ ÇORUM’A KATKI SAĞLAYACAK’

Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Behiç Akkaş, Karadeniz ile İç Anadolu’yu bağlayan Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunan ilçenin sanayi ve ticaretinin gelişmesinin Çorum’a ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını söyledi.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan ile yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, TSO Başkanı Behiç Akkaş’ı ziyaret etti.

Ziyarette CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Başkan Behiç Akkaş’tan ilçenin sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgi aldı.

İlçenin ekonomik olarak kalkınması için Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) teşvik kapsamında bir üst bölge statüsüne alınması gerektiğinin altını çizen Akkaş, bunun için her türlü girişimlerde bulunmaya devam ettiklerini kaydetti. OSB’nin cazip hale gelmesi için çeşitli projelerin hazırlandığını belirten Akkaş, diğer taraftan da yatırımcılarla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Başkan Akkaş, Karadeniz ile İç Anadolu’yu bağlayan Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunan ilçenin sanayi ve ticaretinin gelişmesinin Çorum’a ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını söyledi. Akkaş, Ticaret ve Sanayi Odası olarak bütün kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte uyum içinde çalışarak ilçenin kalkınması için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, ilçenin sorunlarının çözümü noktasında gerekli yerlerle görüşüp biran önce çözüme kavuşması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Ziyaretlerde CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız’a Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan, İl Başkan Yardımcıları Duran Arslan, Osman Soylu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bükücü, Murat Ahıskalı ve Kemal Börekçi eşlik etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ