Çorum Mercek Haber

Maden araması yapılan köylerin sorunları ele alındı

Maden araması yapılan köylerin sorunları ele alındı

Çorum’un Dodurga İlçesinin Mehmet Dede Tekke ve Obruk köylerinde Maden Tetkik ve Arama (MTA) Müdürlüğü tarafından ihale ile sondaj çalışması yapılması nedeniyle köylülerin duyduğu rahatsızlık ve endişeler, Çorum Valiliğinde düzenlenen bir toplantı ile ele alındı.

Vali Mustafa Çiftçi, Dodurga Kaymakam Vekili Abdulkadir Işık, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. İlhan Uzunoğlu, Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı Cahit Dönmez, Mehmet Dede Obruk Köyü Muhtarı Yılmaz Göker, Mehmet Dede Tekke Köyü Muhtarı Ali Üremiş ve beraberindekilerle köy sorunları hakkında bir toplantı yaptı.

Bilindiği üzere MTA Müdürlüğü ihale ile, Dodurga İlçesi’nin Mehmetdede Tekke Köyü’nde sondaj çalışması yaparak rezerv araştırması yaptırıyor. Araştırma sonucu bölgede altın, gümüş, antimon, bakır ve molibden madenlerinin araması yapılarak, rezerv olup olmadığı tespit edilecek.
Köy halkı ise sondaj çalışmalarından sonra köye tesis kurulabileceğini, böylelikle tarım ve meyvecilik üretiminin sekteye uğrayacağını, tarım yapılabilecek arazinin azalacağını belirterek çalışmalardan rahatsız olmakta. Eğer altın madenine rastlanırsa siyanürle çalışma yapılacağını ileri süren köy halkı, hayatlarının tehlikeye atılacağı endişesi yaşıyor.
Köy halkının sorunlarını ele almak ve endişelerini gidermek amacıyla Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve diğer yetkililerin katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ