Çorum Mercek Haber

“Kurban Bayramında vatandaşı kavurdunuz”

“Kurban Bayramında vatandaşı kavurdunuz”

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, BELTAŞ’a devredilen mezbahanede uçuk rakamlarla kurban kesimini yapıldığını söyleyerek, “kurban eti yerine vatandaşı kavurdunuz” dedi.

Yılmaz, ayrıca BELTAŞ, yönetiminin aldığı maaş ve Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın makam aracını da eleştirdi.

Çorum Belediye Meclisi toplantısında belediye ait mezbahanenin yüksek ücretle kurban kestiği ileri sürüldü. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İstanbul’u örnek göstererek eleştirilere cevap verdi.

CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Kurban Bayramı’nda belediyeye ait mezbahanede yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Yılmaz, BELTAŞ’a devredilen mezbahanede uçuk rakamlara kurban kesiminin yapıldığını söyledi.

2019 yılında mezbahane henüz BELTAŞ’a devredilmeden önce orada hayvan kesim ücretlerini belirlediğine dikkat çeken Yılmaz, “2019 yılında belirlenen fiyatlar büyükbaş hayvan için 150 TL, küçükbaş hayvanlar için 30 TL olarak belirlenmişti. Fakat bu Kurban Bayramı’nda tarafımıza şikayet geldi. Kurban Bayramı’nda büyükbaş kesim ücretlerinin 400 TL’den kesilmiş. Bir vatandaşımızın dekontunu aldık. 400 TL kesim için, 400 TL de parçalattırma için toplam 800 TL ödemiş. Şehrin genel bütçesinden yapılan mezbahaneye vatandaşımız bu kadar para ödemiş. Neden bu kurban kesimi ücretsiz olmadı da normal belirlenmiş fiyatın üstünde kurban kestik.

Siz kavurma yapacağız dediniz de biz yanlış anlamışız. Vatandaşı bu Kurban Bayramı’nda kavurmuşunuz”  açıklamalarında bulundu.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni örnek gösterdi. Ücretlerin uygun olduğunu kaydeden Aşgın, “Belediyenin ücretlendirme en makul ücretlendirmedir” dedi.

Aşgın, “İstanbul’da kesilmeyen kurban için 1200 TL ücret alındı. Bizler en makul ücretleri uyguladık. Vatandaştan çok sayıda teşekkür aldık” ifadesini kullandı.

Tuncay Yılmaz da, “her seferinde İstanbul’u örnek vermeyin. Burası Çorum. Çorumluyuz, birbirimizden sorumluyuz. Madem İstanbul’un yönetimini beğenmiyorsunuz, kendiniz aday olun” diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCILARININ MAAŞLARINA ELEŞTİRİ

Belediye Başkan Yardımcıları Lemzi Çöplü, İsmail Yağbat ve Turhan Candan’ın başkan yardımcılığı maaşının yanı sıra belediyenin şirketi olan BELTAŞ’tan maaş aldığını ifade eden Yılmaz, “Bu maaş bize yetmez diyerek ek maaş alıyorlar” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise 2017 yılında Halk Et, Halk Ekmek gibi firmaların olmadığını, bu nedenle söz konusu maddenin kaldırıldığını söyledi.

Başkan Aşgın ayrıca başkan yardımcılarının yaptığı işlerin maaşlarına göre çok fazla olduğunu kaydetti.

“ÇORUM BELEDİYESİ’NDE KAÇ ÇALIŞAN BİRDEN FAZLA ÜCRET ALIYOR”

Yılmaz konuşmasının devamında, “BELTAŞ 10.03.2016’da kuruluyor. Belediye’ye hibe yöntemiyle devrediliyor. Kurulduğundaki sermaye tutarı 1 milyon TL, hemen 5. ayın 31’inde sermaye artırımına gidiyor, Çorum Belediyesi sermayeyi 10 Milyon TL’ye çıkartıyor. Bundan 5 ay sonra BELTAŞ’a tekrar bir sermaye artırımı yapılıyor. 12.5 milyona çıkartılıyor. BELTAŞ’ın sermayesinin kuvvetlendirilmesini defalarca eleştirdik. 01.02. 2017’de o dönemki BELTAŞ yönetim kurulu bir karar alıyor. Şirket Başkanına verilecek ücret asgari ücretin yüzde 50’sini geçmesin. O dönemki ücret 1404 lira. Yani başkan 2 bin 106 lira alsın. Başkan yardımcıları net yüzde 30’unu geçmesin ve üyelerinki de yüzde 15’ini geçmesin diye karar alınıyor. Ardından BELTAŞ’ın yönetimi değişiyor. Yeni Yönetim Kurulu Sayın İsmail Yağbat, Sayın Lemzi Çöplü, Sayın Turan Candan’dan oluşuyor. Tekrar bir karar alınıyor. BELTAŞ başkanına 5 bin TL verelim. Yönetime ve başkan yardımcılarına 4 bin 500 TL verelim. Üyelere de 3 bin TL verelim diye karar alıyorlar. Çorum Belediyesi’nde kaç çalışan birden fazla ücret almaktadır. Sloganınıza hak veriyorum aşkla çalışıyorsunuz” açıklamalarında bulundu.

“ARAÇLARIN ÇORUM BELEDİYESİ’NE MALİYETİ NEDİR”

Başkan Aşgın’ın makam aracı hakkında açıklama yapan Yılmaz, “Sizin bindiğiniz AUDI marka aracı araştırdık ve işin içinden çıkamadık. Bu araç 2014 yılında alınıyor. Belediyeden düzenli ihale alan bir firma tarafından kaskosu yapılıyor. Bu aracı Çorum Belediyesi muhtemelen kiralıyor. Kaskolar o turizm firması tarafından yaptırılıyor. 2017’de bu araç yine bir başka firmaya devrediliyor. Ama doğrudan ilk firmayla bağlantısı var. 20.04.2020’de bu aracın kaskosunu Çorum Belediyesi yaptırıyor. Bu araç Çorum Belediyesi’ne hibe edilmişse onu bilelim. Satış yapıldıysa onu bilelim. Satış yapılmadıysa enteresan bir durum oluyor. Turizm firmasıyla BELTAŞ bir anlaşma yapıyor. Kaskosunun turizm firmasında olduğu dönemde aracı kiralayan BELTAŞ, kiracı olarak kabul eden firma ama araç sizin altınızda. 2014 yılında başkan yardımcılarına tahsis edilen araçların Çorum Belediyesi’ne maliyeti nedir kaç liradır” ifadelerine yer verdi.

GELİP BURADA PROJE ANLATIN

Başkan Halil İbrahim Aşgın ise, “Allah aşkına bir gün Tuncay bey gelip burada bir proje anlatsın. Sokak sokak proje yapalım. Arabanın tekeri bilmem neyi bizim bunlara harcayacak vaktimiz yok” dedi.

Eleştirilere cevap veren Aşgın, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurban kesiminde 1200 TL aldığı ama kurban kesiminin yapılmadığını gördük. Bütün belediyeler içinde Çorum Belediyesi’nin kurban kesim ücretlendirmesinde en makul ücreti koyduğunu görürsünüz. Bana çok sayıda teşekkür geldi. Açıkçası burada konuşulması gereken 1200 lira alınıp kesilemeyen kurbanlar ve onların feryatları bu konuyu ben arkadaşlarımızın vicdanına havale diyorum. Oradaki karşılaştırmayı yapacaklardır” dedi.

“DÜŞÜK BEDELLE İŞ YAPANLARIN ALKIŞLANMASI GEREKİR”

BELTAŞ’ın yönetiminin aldığı fiyatlar konusundaki eleştirilere cevap veren Aşgın, “Söylenen yıllarda BELTAŞ yeni kurulmuş bir şirket ve çok fazla iş yükü olmayan bir şirket. Şu anda arkadaşların iş yükü çok fazla. Profesyonel bir yönetici getirelim arkadaşların yaptığı işi 5 bin liraya yapsın. Halk ekmek, halk et gibi birçok iş yapan bu arkadaşların alkışlanması gerekir. Eleştirmek yerine bu kadar düşük bedelle birçok iş yapılmasının alkışlanması gerekir. 2017 ile BELTAŞ şu an aynı koşullarda ve iş yükündeyse hepimiz eleştirelim” şeklinde konuştu.

Aşgın, “araçlarla ilgili tutumumuzu herkes biliyor. Biz burada kiralık sistemi bitirmeye çalışıyoruz. Büyük oranda bitirdik. 52 tane araç aldık. Devlet malzeme ofisinden aldım hepsini. Parasını peşin ödedik. AUDI araca gelince 2014 model araç. Çorum’daki makam araçlarına bakın kimler neye biniyor. Bu anlamda bir hevesi olan biri değilim. Biz bu araca bir kuruş kira ödemiyoruz. Bu aracı sadece kasko bedelini ödeyerek belediyemiz kullanıyor. Genellikle başkan değişince araçlarda değişir. Biz bu milletin, tüyü bitmemiş yetimin hakkına helal gelmemesi için bunu gündeme bile almadık. Makam odama bir çivi bile almadım. Allah aşkına bir gün Tuncay bey gelip burada bir proje anlatsın. Sokak sokak proje yapalım. Yok arabanın tekeri bilmem neyi bizim bunlara harcayacağımız vaktimiz yok” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ