Çorum Mercek Haber

Çorum’da 14 hastalıktan ari işletme var

Çorum’da 14 hastalıktan ari işletme var

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, hayvancılığın geleceğinin hastalıktan ari işletmelerde olduğunu belirtti.

Sarı, ilimizde 14 Hastalıktan Ari İşletme bulunduğunu, 32 adet de başvurusunu yapmış ve test aşamasında olan işletme bulunduğunu kaydetti.

Orhan Sarı, yaptığı açıklamada; “ülkemizde 142 onaylı süt çiftliği belgesine sahip çiftlik bulunmakta olup, Çorum’umuzda da bu 3 süt üretimi yapan çiftlik; bir ilk olarak, bu belgeleri almaya hak kazandılar.

İlimizdeki bu işletmeler, çiğ sütün piyasaya arz belgesiyle sağlıklı ve güvenli çiğ süt satışı için gerekli şartları sağlayarak, vatandaşa doğrudan satış yapabileceklerdir” şeklinde açıklamada bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“İlimizde hayvancılığımızı daha sağlıklı ve sürdürebilir hale getirmek amacıyla yürütmüş olduğumuz Hastalıktan Arilik statüsüne sahip 6 adet olan hayvancılık işletme sayımızı 2019 yılı sonu itibarıyla 16 adet işletmeye çıkardık. Halen 32 adette başvurusunu yapmış ve test aşamasında olan işletmemiz bulunmaktadır. 2021 yılı hedefimiz ise bu sayıyı yüzde yüz artırarak 64 adet işletmeye çıkarmaktır. İlimiz hastalıktan ari işletme statüsünü sevdi. İlimizde hastalıktan ari işletme olmak isteyen yetiştirici sayısının artması ile Çorum İlimiz bölge hayvancılığı için önemli bir merkez olacağı gibi işletme sahipleri de devletimiz tarafından verilen destekler ile gelirlerini artıracaktır.

Çorum İli hayvancılığını geliştirmek için süt işletmelerinde hastalıktan arilik oluşturmak birinci önceliğimizdir. Bakanlığımızın da Hastalıktan Ari İşletmelere; damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır. Ari sığır başına ödeme birim miktarı ari hayvan başına 450 Türk Lirası olup, 500 başa kadar tam olarak, 501 baş ve üzeri için ise % 50’sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır.

Bugün Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmelerimizin diğer işletmelere örnek olması gerekir.

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de biran önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almak için İl Müdürlüğümüze başvuru yapmalarını talep ediyorum.

ÇORUM’DA “ARİ KÖYÜ” KURULACAK

Ayrıca yakın zamanda ilklerin şehri Çorum’umuzda hastalıktan ari işletmelerden oluşan Çorum’da ilk Ari Köyü de oluşturacağız. İlimizde vatandaşlarımıza; bruselloz ve tüberkülozdan ari çiftlik hayvanlarından elde edilen, bakteri sayısı Türk Gıda Kodeksinde belirlenen limitlerin altında olan, herhangi bir antibiyotik kalıntısı içermeyen, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altına soğutulan ve nakil ile satış esnasında bu sıcaklıkta muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılan sağlıklı ve güvenilir süt temini hedeflerimizdir.

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de biran önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi ve Çiğ Sütün Piyasaya arzı için yasal gerekliliklerin sağlaması için İl Müdürlüğümüze başvuru yapmalarını talep ediyorum.

Onaylı Süt Çiftlikleri Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına sahip çiftliklerden oluşmaktadır. Bu işletmeler, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulayıp, çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarında Bakanlığımızın belirlediği  limitlerin altında olmaları sonrasında bu belgeleri almaya hak kazandılar.

Onaylı Süt Çiftliğindeki amaç, çiftliklerin Avrupa Birliği standartlarında süt üreterek “Çiftlikten sofraya” gıda güvenilirliğinin sağlanmasıdır.  İl Müdürlüğü olarak işletmelerde Hastalıktan Arilik birinci önceliğimizdir. Hastalıktan Arilikten sonra Onaylı Süt Çiftliklerini çoğaltmamız lazım. Bizim gayretimiz hayvancılığımızı ve süt kalitemizi belgelerle tescilleyebilmektir. Bunu gerçekleştiren  işletmeleri tebrik ediyorum. İlimizin tüm işletmelerini de bu standartlara yükseltmek için hep beraber gayret göstermeye davet ediyor ve bol kazançlar diliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ