Çorum Mercek Haber

“2020 aydınlık, barış ve huzur dolu bir yıl olsun”

“2020 aydınlık, barış ve huzur dolu bir yıl olsun”

“2020 aydınlık, barış ve huzur dolu bir yıl olsun”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, yeni yılın ülkemize ve bütün insanlığa barış, huzur ve sevgi getirmesini diledi.

Bir mesaj yayınlayarak tüm Çorum halkının ve partililerin yeni yılını tebrik eden Tüfekçi, “Acısıyla tatlısıyla bir yılın daha sonuna geldik. 2020 yılının ülkemizin içinden geçtiği kritik bir dönemde; barışa ve huzura açılan bir yıl olmasını diliyorum. Bölgemizde süren savaşların son bulmasını ve savaştan en çok etkilenen çocukların barış ve sevgi içinde yaşayabilecekleri bir ortama kavuşmalarını diliyorum. Yeni yılda ülkemizin çağdaş hukuk devleti anlayışıyla, dış politikada başarılı, içeride terör belasından kurtulmuş, 82 milyon yurttaşıyla gelir dağılımından adilce hakkını alarak eşit ve huzurluca yaşadığı bir ülke olmasını diliyorum” dedi.

“2020’DE ÇORUM, BEKLENTİLERİNE KAVUŞMALIDIR”

Çorum’un havaalanı, demiryolu, askeri birlik, standardı yüksek yollar, sulama göletleri, barajlar başta olmak üzere hak ettiği yatırımları almasını, Çorumluların beklentilerinin karşılık bulmasını arzu ettiklerini dile getiren CHP İl Başkanı Tüfekçi, 2020 yılının yükseliş, gelişme, kalkınma, huzur yılı olmasını temenni etti.

“KARANLIK TABLOYU HEP BİRLİKTE AYDINLIĞA ÇEVİRELİM”

Tüfekçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sevinçleriyle, üzüntüleriyle bir yılı daha geride bırakarak, yeni umutlarla ve aydınlık bir gelecek düşleriyle 2020 yılına giriyoruz. Her yeni yılın yeni bir umut olduğunun bilinciyle, 2020 yılının yepyeni ve taze bir başlangıç olarak önümüzde durduğunu görüyoruz. Yeni umutlar, yeni hedefler ve yeni yolculuklar bizleri bekliyor.

2019 yılına baktığımız zaman adalet, demokrasi, hukuk, eğitim, terör ve dış politika alanlarında ülke olarak pek çok zorluklar yaşadık. Ancak 2019 yılı özellikle işsizlik ve fiyatlarda yaşanan artışlar nedeniyle ekonomik açıdan herkes için zor bir yıl oldu.

Ülkemiz, enflasyon endekslerinde 141 ülke içerisinde 131. ülke konumuna kadar geriledi. 10 yıl önce Türkiye, 43 sıra daha iyi konumdaydı.

İşsiz sayısı 28 AB ülkesindeki toplam işsiz sayısının üçte birine eşit oldu. Türkiye ne iş hayatında ne de okul hayatında olan 15-29 yaş aralığındaki gençler sıralamasında OECD’nin en kötü performansına sahip ülke konumuna geldi.

Asgari ücret, açlık sınırı seviyesinde bulunurken, Avrupa’daki 30 ülke arasında en düşük 4. asgari ücret oldu. Türkiye, zengin ile yoksul arasındaki farkın en çok olduğu sondan 2. Avrupa ülkesi konumunda.

Türkiye, Küresel Adalet Endeksi’nde hukukun üstünlüğü sıralamasında 126 ülke arasında 109. sıraya geriledi. Türkiye, hukukun üstünlüğü sıralamasında benzer gelire sahip 38 ülke arasında ise 37. sırada yer aldı.

Türkiye, yargı bağımsızlığı sıralamasında 2007’de 50. sıradayken 2019 yılında 104. sıraya geriledi.

Basın özgürlüğü konusunda 2002’de 100. sıradayken, 2019’da 157. sıraya geriledi. AKP iktidara geldiğinde Pakistan’ın 19 sıra önünde bulunan Türkiye, 2019’da Pakistan’ın 15 sıra gerisine düştü. Türkiye, Çin’den sonra dünyada en çok tutuklu gazetecinin bulunduğu ülke oldu.

Hâkim ve savcı atamalarını tarafsızlık ve liyakat esaslarına göre yapma konusunda Türkiye, en kötü 5. OECD ülkesi oldu.

2009 yılında 167 ülke arasında yargı sistemine ve mahkemelere güven sıralamasında 31. sırada yer alan Türkiye, 72 sıra gerileyerek 103. sıraya düştü.

2017 yılında en mutlu 69. ülke olan Türkiye, 2019 yılında 10 sıra geriledi ve 79. sıraya düştü. Suç oranları, şiddet içerikli gösteriler, komşu ülkelerle ilişkiler, istikrarsız politik ortam gibi alt başlıklarla belirlenen toplumsal güvenlik sıralamasında Türkiye, 163 ülke arasında 144. Sırada yer aldı. Cinsiyetler arası eşit işe eşit ücret sıralamasında Türkiye, son 12 yılda 21 sıra gerileyerek 106. sıraya geldi.

2019 yılında iş kazaları, kadın cinayetleri ve hak ihlalleri bitmedi. Tarım kesimi ile uğraşan üreticilerimiz ürünlerini maliyetine bile satamazken, işçi, emekçi, emekli, esnaf hakkını alamadı.

Sonuç olarak, 2019 yılı ülkemiz açısından çok mutlu ve huzurlu geçmedi. Ancak biliyor ve inanıyoruz ki her yeni yıl umutların tazelendiği, yepyeni bir başlangıç demektir.

2020 yılının çalışanların haklarını aldığı, ekonomik sıkıntıların sona erdiği ve her yönüyle adaletli bir Türkiye’nin olduğu bir yıl olmasını istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın tüm yurttaşlarımıza sağlık, mutluluk, huzur ülkemize ise barış, bereket ve adalet getirmesini diliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ