Çorum Mercek Haber

“Zorbalıkla okul yönetilmez”

“Zorbalıkla okul yönetilmez”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, bir okul müdürün Whatsapp grubundan öğretmenlere talimat yağdırmasını sert dille eleştirerek, “Okullar sizin babanızın çiftliği değil, öğretmen de emir eriniz değildir. Makamı mevkisi ne olursa olsun hiç kimse öğretmeni tehdit edemez” dedi.

Selim Aydın, yaptığı yazılı açıklamada; “okullar, birilerinin hayal dünyaları ya da şahsi ihtirasları doğrultusunda aldıkları keyfi kararlarla değil, insani değerler yüceliğinde mevzuat ve yönetmeliklerle yönetilir. Bu zihniyetteki bir insanın okul müdürlüğü yapması, personeli ile iyi ilişkiler kurarak görevini devam ettirmesi çok zordur” ifadesini kullandı.

Selim Aydın’ın açıklaması şu şekilde:

“OKULLAR BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL”

Okul, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve idaresiyle birlikte yönetilir. Okulu, kameralardan gözetleyerek yönetemezsiniz. Okulu whatsapp gruplarından sevk ve idare edemezsiniz. Whatsapp grubundan talimat yağdıranların, tehdit ile MOBBİNG ile mesafe alması mümkün değildir. O yüzden ağzınızdan çıkan sözlere dikkat edeceksiniz. Klavyenize hakim olacaksınız. Okullar sizin babanızın çiftliği değil, öğretmen de emir eriniz değildir. Makamı mevkisi ne olursa olsun hiç kimse öğretmeni tehdit edemez. MOBBİNG uygulayamaz.

“ÖĞRETMENİ ROBOT YERİNE KOYAMAZSINIZ”

İlimiz Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Yakup Duran, whatsapptan talimat yağdırıyor. Aklı sıra nöbetçi öğretmeni uyarıyor. Ama tarz doğru değil. Bir kere kusur var ise bunu muhatabına uygun bir dille özel olarak söyleyeceksin. Açıktan herkesi zan altında bırakamazsın. Tabi talimatlar da çok keyfi. Nöbetçi öğretmen sanki emir eri. “Nöbet esnasında öğrenci ile sohbet etmeyeceksin” Nöbet esnasında öğrenciye soru çözmeyeceksin” gibi öğretmeni pasifize eden, robot yerine koyan saçma sapan talimatlar. Bu müdüre hatırlatıyoruz; okullar, birilerinin hayal dünyaları ya da şahsi ihtirasları doğrultusunda aldıkları keyfi kararlarla değil, insani değerler yüceliğinde mevzuat ve yönetmeliklerle yönetilir. Bu zihniyetteki bir insanın okul müdürlüğü yapması, personeli ile iyi ilişkiler kurarak görevini devam ettirmesi çok zordur.

KÜLHANBEYLİĞİNİ BIRAKIN…

Whatsapp grubundan, öğretmenlere talimat yağdırarak müdürlük yapamazsınız. Uyarılarınızda haklı dahi olsanız herkesi zan altında bırakacak söylemler kullanamazsınız. Tabi daha hızlı iletişim kurmak ve haberleşmek için teknolojik imkanlardan yararlanacağız ama bunu egomuzu tatmin etmek için kullanmayacağız. Yazının içeriğine baktığımızda, olay, okul müdürünün kamera kayıtlarını incelemesi, izlemesi ile başlıyor. Yani “Biri bizi gözetliyor”. Whatsapp’ ın kişilerin özelini kapsayan bir sosyal paylaşma ağı olduğu ve bizzat ilgili kişiye bildirim yapıldığının tespitinin mümkün olmadığı düşünüldüğünde, yapılan yazışmanın, uygun olmadığı aşikardır. Netice itibariyle, “Bazı” idarecilerin gözetleme kulesinden, oturdukları yerden talimat yağdırmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Doğru olan güçlü, samimi bir dil ile öğretmen arkadaşlarımız ile iletişim halinde olup sorunların çözümünü sağlamaktır. Külhanbeyi gibi bir tarz ile mesafe almak, huzur iklimini tesis etmek mümkün değildir.”

İŞTE OKUL MÜDÜRÜNÜN WHATSAPP YAZIŞMALARI:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ