Çorum Mercek Haber

Aşgın, Umut Radyo’nun konuğu oldu

Aşgın, Umut Radyo’nun konuğu oldu

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Umut Radyo’da Meltem Danışman Çınar’ın konuğu oldu.

Çorum’da 90.3 frekansından yayın yapan Umut Radyo’da Meltem Danışman Çınar tarafından hazırlanan “Beyaz Mikrofon” programına konuk olan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, gündeme dair merak edilen sorulara cevap verdi.

Yaklaşık 2 saat süren programda Meltem Danışman Çınar’ın sorularına yanıt veren Başkan Aşgın, geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirilen ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği müjdeleri de değerlendirdi.

Bakan Kurum’un verdiği müjdelerin Çorum için büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Aşgın, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum geçtiğimiz Cumartesi günü şehrimize bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ve hükümetimizin şehrimize yapacağı yatırımlarla ilgili ziyaretlerde bulundular. Sayın Bakanımız kurumlarımızı ziyaret etti. Kendilerine hem Çorum’a, hemşehrilerimize sunduğumuz hizmetleri arz etme imkanımız oldu, hem de şehrimizde yapılması gereken çalışmalarla ilgili detaylı bir sunum yaptık. Önemli kazanımlar elde ettik. Çorum merkez ve ilçelere 200 milyon TL tutarında bir yatırım planlanması bizi mutlu etti. Çorum’un çehresini değiştirecek çok önemli çalışmalarla ilgili destek sözü aldık. Eski Akıncı Kışlası ve Erzurum Dede çevresinde kurmayı planladığımız Yeni Şehir Projesi somutlaştırdık. Bölgeye yatay mimaride sosyal donatı alanları bulunan konutlar ve kamu binaları inşa edilecek. Burada yapılacak çalışmaların detaylarını belirledik. Valilik Ek binası yıkılıp yerine vatandaşların dinleneceği yeşil alan oluşturulacak. Valilik binasındaki resmi kurumlar ilgili bakanlıklarımızla ile işbirliği yaparak eski Kışla alanına kurulacak Yeni Şehir Projesi’nin içinde yerini alacak.

Çorum ziyaretinin önemli gelişmelerinden biri de eski stadyum alanıyla ilgili planlamamız oldu. Eski Stad alanına daha önce açıkladığımız gibi şehrimiz için hayati bir ihtiyaç olan Kongre Kültür Merkezi yapılması için destek sözü aldık. Burada hem de sosyal, kültürel ve sportif alanlar olacak. Çorum’da kapsamlı kentsel dönüşüm projesi tarihi Kale çevresinde hayata geçirilmesi için destek sözü aldık. Şehir merkezimizdeki tarihi yapılar Saat Kulemiz, Taş Binamız, Ulu Camimiz, Arastamız yani şehrimizin kalbi olan bölge tarihi yapısına uygun şekilde yeninden revize edilecek” dedi.

Aşgın, yeni stattan, mahalle buluşmalarına kadar merak edilen tüm konulara açıklık getirdi.

Halk günlerinin devam ettiğini, bunun yanı sıra mahallelere de giderek vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade eden Aşgın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Her Çarşamba günü belediyemizin, başkanlık makamının, başkan yardımcılarımızın çalışma odalarının kapılarını sonuna kadar açıyor ve vatandaşlarımızla randevuya gerek duymadan görüşüyoruz. Hemşehrilerimiz geliyor, gerek şehirle ilgili dilek ve taleplerini bize doğrudan ulaştırıyorlar, gerekse kendilerine ait dertlerini, sorunlarını anlatıyorlar. Biz de elimizden geldiğince hepsine çözüm olmaya gayret ediyoruz.

MAHALLE BULUŞMALARINA BAŞLADIK

Bunun dışında geçtiğimiz ay Akkent Mahallemizde, Kasım ayında da Bahçelievler Mahallemizde mahalle sakinlerimizle buluşmaya başladık. Her ay bir mahallemizde olacağız. Burada Halk Gününde olduğu gibi yine vatandaşlarımızla doğrudan görülüyoruz. Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz öncesinden mahalle sakinlerimizin taleplerini muhtarımızla istişare ediyor. Bu talepleri alıyor. Biz de mahallelerimizde hem yaptıklarımızı anlatıyoruz, hem mahalle sakinlerimizin taleplerini, belediyemizden isteklerini ilgili birimlerimizin amirleri, başkan yardımcılarımızla birlikte dinliyoruz. Gerekli talimatlarımızı vatandaşlarımızın huzurunda ilgili birimlerimize iletiyoruz. Mahallerimizde muhtarlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz. Kimin nasıl bir hizmete ihtiyacı varsa, hangi bölgede, hangi yolda, hangi sokakta, hangi caddelerde nasıl bir çalışma yapılması gerekiyorsa bunlarla ilgili çalışmalarımıza hemen başlıyoruz.

ULAŞIMI RAHATLATMAK İÇİN PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Çorum il nüfusumuzun yaklaşık %51’i merkez ilçede yaşıyor. Artan nüfusla birlikte araç sayımız da her geçen gün artıyor. Tabi bu da ulaşımla ilgili yeni planlamaların yapılmasını zorunlu kılıyor. Şehrimizde ulaşımla ilgili sorunları çözmek için; ana ve yan arterlerde yoğunluk yaşanan otobüs durakları akıllı durağa dönüştürülerek hemşehrilerimizin toplu taşıma imkanlarından daha konforlu faydalanmaları sağlayacağız. Engelli vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde ulaşımlarının temin edebilmesi için şehrimizin belli noktalarında mor taksi uygulaması başladı. Bu uygulama ile şehrimiz, engelli vatandaşlarımız için “rahat, güvenli ve konforlu ulaşım sağlayabiliyorlar. İnönü Caddesinden Kıbrıs ve Cengiz Topel Caddesi’ne uzanan alanda 30 metrelik yeni bir yol ve imar çalışmamız var. Biri Karakeçili Mahallesi İnayetullah Camii, diğeri Çepni Mahallesi Tabakhane civarında yıkım yapılan alanlarda otoparklar oluşturduk. Bu otoparklar ile kent merkezinin otopark problemi önemli ölçüde ferahlattı. Yeni İskilip yolu çevre yolu geçişinin proje ihalesi yapılmıştı. Bu proje kapsamında Akşemseddin Caddesi üzerinden Ulukavak-Buharaevler bölgesine geçişin rahat olabilmesi için çevre yolu bağlantısına bir kavşak projemiz var. Erzurum Dede civarından Küçük Sanayi Sitesine ulaşımı kolaylaştıracak ve hızlandıracak yeni bir yol açacağız. Belediyemiz tarafından yapımına başlanan ve tamamlanamayan; Gazi Caddesini Fatih Caddesine bağlayan, Yazıçarşı’yı Ulumezarlık’a bağlayan, Karakeçili’yi Yeni Belediye Binasına bağlayan yolların büyük bir bölümü tamamlandı.

ASFALTTA 57 BİNE ULAŞTIK

15 mahallemizde asfalt serim çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kısa sürede inşallah asfaltlamada ve buna bağlı olarak yaşam kalitesini artırma noktasında tüm mahallelerde çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. Göreve geldiğimiz günden itibaren ağustos ayına kadar olan sürede 23 bin 700 ton asfalt serimi yaptık. Bugün itibariyle ise asfalt seriminin gerekli olduğu yeni yerleşim alanlarında, yollarımızla, cadde ve sokaklarımızda 57 bin tona ulaştık.

SANAYİ İÇİN SON TARİH 1 OCAK 2020

Çorum, sporun merkezi, kültürün merkezi, dünyanın merkezi ama en önemlisi ticaretin merkezi. Şehrimizi çevre illerden farklı kılan canlı bir ticari hayatın olması. İhracat oranlarına kadar bu rakamlar fazlasıyla yansıyor. Aşağı Sanayi Sitesi bölgesinde Millet Bahçesi yapıldı. Şimdi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan bir projemiz daha geçti ve kısa süre içerisinde ÇORUMİNİA projesine burada başlayacağız. 1 Ocak 2020 son tarih olarak belirledik. Bu tarihten itibaren, biz mevcut imar düzeni ne gerektiriyorsa Fen İşleri Müdürlüğümüz bu çalışmalarına başlayacak. Bu nedenle kısa süre içerisinde Aşağı Sanayi Sitesi esnafımızın yeni dükkanlara geçmelerini istiyoruz. ÇESOB Başkanımız Recep Gür’e ve diğer oda başkanlarımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

ÇORUM’UN EN BÜYÜK ORGANİZASYONUNA EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Dünyanın farklı coğrafyalarından, 6 kıtadan, 38 ülkeden 235 sporcu ve toplamda 400 misafirimizin katıldığı satranç olimpiyatının başarıyla tamamlanmasında emeği geçen tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak, Çorum tarihinin ilk olimpiyatına ev sahipliği yapmak bizim bir gurur kaynağı oldu. Bu arada ülkemizde satrançla ilgili yazılan ilk kitabın şehrimizde yazılması ve satranç sporunun kuralları, kaidelerine ait ilk kitabın Çorumlu bir alim tarafından yazılması da bir baka gurur kaynağımız oldu. Bütün güzellikler bir araya geldi. Ve ortaya muhteşem bir organizasyon çıktı.

REKOR ÇORUM’A ÇOK YAKIŞTI

Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen 11 Kasım’da, 2023 noktada 11 milyon fidanın 1 milyon kişi tarafından toprakla buluşturuldu. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli de bu rekoru onayladı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik olan 11 milyon fidanın toprakla buluşmasında rekoru  şehrimizin, Çorumluların kırması bizim için gurur kaynağı. Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz diyorum. Bu gururu şehrimize yaşatan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu konularda çok değerli projelerimiz var. Bunları da zamanı gelince vatandaşlarımızla paylaşacağız.

MERKEZLERİMİZDE 4 BİN HANIM KARDEŞİMİZ EĞİTİM ALIYOR

Şu an itibariyle 4 bin öğrencimiz merkezlerimizde eğitim – öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Kadın kültür ve sanat merkezlerimizde de 4 bin civarında hanım kardeşimiz kayıtlı ve eğitim – öğretime devam ediyor. Buraları aynı zamanda vatandaşlarımıza doğrudan ulaştığımız, aynı zamanda sosyal belediyecilik alanında sürdürdüğümüz çalışmaların merkezi sayabiliriz. Buralarda gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini sergiliyoruz.

AT, TÜRK’ÜN KANADIDIR

Atın tarihimizde, kültürümüzde çok kıymetli bir yeri var. Biliyorsunuz at için “Türk’ün kanadı” denir. Hem tarihimizde hem kültürümüzde çok kıymetli yeri olan bir tesisi şehrimize kazandırdık. Burada çocuklar, gençler, yetişkinler binicilik sporuyla tanışacaklar. At sevgisini kazanacak veya güçlendirecekler. Atlı tedavi olarak bilinen hipoterapi uygulamasını da burada gerçekleştirme şansı bulacağız. Tesiste 3500 m2 kapalı maneji ile profesyonel eğiticiler eşliğinde İngiliz ve Arap atlarıyla düz koşu, konkurhipik, dresaj ve lonj eğitimi veriliyor. Toplam alan 80 dönüm. Çok kıymetli bir tesis oldu. Binicilik tesisi Türkiye’nin sayılı tesislerinden bir tanesi.

ÇORUMSPOR’A HER ZAMAN DESTEK VERİYORUZ

Çorumsporumuza en büyük desteği her zaman olduğu gibi Çorum Belediyemiz veriyor. Bu şehrin takımı bu şehrin imajı ve tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle desteği hak ediyor. Sponsorluk desteği başta olmak üzere, tesis ve ulaşım desteğimiz sürüyor. 15.000 kişilik stadyum açılış için artık gün sayıyor diyebiliriz. Çorum belediyesi olmadan bir Çorumspor düşünmek nerede ise imkansız hale gelmiştir. Bu şehrin belediyesi ve bu şehrin takımı arasındaki bu ilişki de gayet anlaşılabilecek bir durumdur.

Yönetici, sporcu, taraftar ve şehrin tüm dinamikleri el ele vererek 1. Lig hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Çorum Belediyesinin bu hususta üzerine düşeni bihakkın yaptığını tüm hemşehrilerimiz açık bir şekilde görüyor.

Bundan sonra da Çorum’un birleştirici bir değeri olan Çorumsporumuza omuz vermeye devam edeceğiz.

YENİ STAD BİTME AŞAMASINDA

Yeni Stadyum inşaatı bitme aşamasına gelmiştir. Ufak tefek eksikler giderildikten sonra Gençlik ve Spor Bakanlığına devrini gerçekleştireceğiz. Bu muhteşem yapının Çorum’un vizyonuna yaptığı katkı kısa süre içinde herkes tarafından anlaşılacak. Sporun nabzı burada atacak, çevre yolu vitrinimizin nadide bir parçası olarak yeni stadımız görsel ve fonksiyonel olarak hizmet verecek.

KÜLTÜR BELEDİYECİLİ BİZİM ALEMETİ FARİKAMIZ OLACAK

Çorum’da belediyeciliğin hakkını vermek, sadece altyapı, yol ve çevre ile ilgili hizmetlerle olmaz. Bunun farkındayız. Kültür belediyeciliği bizim alameti farikamız olacaktır. Ben ömrümün önemli bir kısmını sosyal bilimlere hasretmiş biriyim. Şehrin kültür hizmetlerini, kültürel ihtiyaçlarını ıskalamam mümkün değil, bu bana yakışmaz, benim gerçeğimle uyuşmaz. Geçmişte STK’lar içerisinde ciddi deneyim kazandık. Akademik ortamın kazandırdığı deneyimi de üstüne koyarsanız, bu konu için epeyce hazırlıklı olduğumuz ortaya çıkacaktır. Ekibimiz de bu konuda istekli ve donanımlıdır.

Kitap fuarının âlâsını yapacağız mesela. Mart ayı sonunda bölgenin en fonksiyonel fuarını milli eğitim müdürlüğümüzle, üniversitemizle, STK’larımızla birlikte yapacağız.

Çorum Okuyor projesini devam ettiriyoruz, kitaba ve okumaya ilgiyi artırmak için okullarımıza güçlü desteğimiz sürecek.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPIYORUZ

Burada değinmeden geçemeyeceğim bir hizmet alanı da Sosyal Yardım Hizmetlerimizdir. Bu şehrin yoksulu, engellisi, yaşlısı, hastası, kimsesizi bizim hizmetlerimizin en öncelikli hedef kitlesidir. Çünkü destek almadan ayakta kalma şansı olmayan insanımız varken başka bir hizmeti öncelememiz mümkün değildir. Biz tam anlamıyla gönül belediyeciliği yapıyoruz. Yoksulumuzun sofrasına aş, engellimizin ulaşılabilirlik ve eğitim imkanına katkı, yaşlı ve kimsesizin evine temizlik ve bakım desteği katkısı yapmaktan daha huzur verici bir hizmet olabilir mi? Mahzun bir çehrede bir tebessüm oluşturmanın keyfini başka bir şeyle değişmek mümkün değildir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ