Çorum Mercek Haber

Bakan Selçuk’tan Çorum çıkarması

Bakan Selçuk’tan Çorum çıkarması

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çorum’da bir dizi toplantı ve ziyaretlere katılarak bazı incelemelerde bulundu.

Kadın Kooperatifleri Bölge Toplantısı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un da katılımı ile Çorum’da yapıldı. Toplantıya Çorum’un yanı sıra Ankara, Tokat, Yozgat, Kırıkkale, Çankırı kadın kooperatifleri temsilcileri de katıldı.

Günümüzde ekonominin tartışılmaz bir gerçeği olan rekabetin, her sektörde güçlü olmayı gerektirdiğini belirten Bakan Selçuk, bu yüzden ortak hedeflerde buluşmak için gücü ve sermayeyi birleştirmenin gerekliliğine işaret etti.

Küresel dünyanın ve ülkelerin karşı karşıya kaldığı ekonomik krizler, Kooperatifleri günümüzde dikkate değer bir işletme modeli olarak öne çıkarmaya başladığını anlatan Selçuk, “Dünyada bugün, çalışan nüfusun yüzde 10’u kooperatiflerde istihdam ediliyor. Kooperatifçilik; işsizliğin önlenmesi, yoksullukla mücadele, sürdürülebilir kalkınma ve istihdam politikalarında güçlü bir enstrüman olarak da değerlendiriliyor. Bugün ise toplam 6,3 milyona yakın kooperatif ortağı vatandaşımız var. 38 farklı türde, 50 bini aşkın kooperatif bulunuyor. Türkiye olarak, kooperatif sayısı itibariyle; İtalya ve İspanya’dan sonra Avrupa’da 3. sırada yer alıyoruz. Ülkemizde kadın ismi, ibaresi geçen; 192’si aktif 227 kurulmuş kooperatif var. Kadınlar açısından kooperatifleşmenin, ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu biliyoruz. Kooperatifçilik bu noktada, hem istihdamı artırma hem de aile hayatıyla iş uyumunu sağlamada özel bir misyonu yerine getiriyor. Ayrıca, ortak iş yapma ve dayanışma kültürünü de sağlıyor ve zorluklarla baş etme imkânı vermekte. Karar alma mekanizmalarında, yerel yönetimler de dahil, kadınların daha etkin hale gelmesini sağlayabiliyor. İlk basamağı olarak görmekteyiz. Kişisel gelişim, beceri arttırma ve liderlik geliştirme fırsatlarını da artırıyor” diye konuştu.

Bakan Selçuk konuşmasının ardından Kadın Kooperatiflerinin temsilcilerine teşekkür plaketi verdi.

Toplantıya Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, eski Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar da katıldı.

Bakan Selçuk, toplantının ardından Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda kadın girişimciler tarafından açılan stantları ziyaret etti.

VALİLİK VE BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİ

“Kadın Kooperatifleri Bölgesel Buluşması” programına katılmak için Çorum’a gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Çorum Valiliğini ve Belediye’yi ziyaret etti.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda düzenlenen toplantının ardından bazı ziyaretlerde bulunan Bakan Selçuk, ilk olarak Çorum Valiliği’ne gitti. Valilik binası önünde karşılanan Bakan Selçuk Valilik defterini imzaladı. Valilik makamında, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile bir süre görüşen Bakan Selçuk, Çorumla ilgili brifing aldı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Valilikten sonra Çorum Belediyesi’ni ziyaret etti. Bakan Selçuk Belediye Binası önünde mehteran ekibinin gösterisi ile karşılandı. Bakan Selçuk daha sonra Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ı başkanlık makamında ziyaret etti.

AHLATÇI ALTIN RAFİNERİSİNDE İNCELEME

Bakan Selçuk, ayrıca Ahlatçı Altın Rafinerisini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bakan Selçuk, Vali Mustafa Çiftçi ve beraberindeki heyetle birlikte Buhara Kültür Merkezinde Engelli Eğitim Merkezini de ziyaret ederek incelemeler yaptı.

Selçuk, Çorum’daki programlarının ardından Sungurlu’ya hareket etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ