Çorum Mercek Haber

Gimhae heyeti Çorum’da

Gimhae heyeti Çorum’da

2017 yılında imzalanan protokolle kardeş şehir ilan edilen Güney Kore’nin Gimhae şehrinden gelen heyet, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret etti.

Bir takım görüşmekler ve kardeş şehir protokolü imzalamak üzere Çorum’a gelen Gimhae heyeti, ilk olarak Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı makamında ziyaret etti. Belediye binası önünde mehteran takımıyla karşılanan heyette Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su, Meclis Başkan Yardımcısı Lee Jeong-hwa, Meclis Sekreteri Ha Sung-ja ve komite üyeleri yer aldı.

Makamında Gimhae heyetini ağırlayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gimhae’nin özellikleriyle Çorum’un bazı özelliklerinin bir birine benzediğini söyledi. Hem tarihi açıdan hem de nüfus açısından iki şehrin de aynı özellikleri taşıdığını belirten Belediye Başkanı Aşgın, “Gaya medeniyetinin başkenti olan Gimhae şehrinden gelen Güney Koreli dostlarımızı  Hitit Uygarlığı’nın başkentinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Gimhae’nin gençliğin ve umudun tarihsel kenti sloganın olduğunu duyunca çok heyecanlandım, oldukça güzel bir ifade. Aşağı yukarı nüfuslarımız da Gimhae ile aynı. İki şehrin hem tarihi yönden hem de umudun ve gençliğin tarihsel şehri olmasından dolayı da son derece mutluyum. Tarihsel olarak 1950’li yıllarda Çorum’dan da birçok büyüğümüzün giderek Güney Kore’nin haklı davasında onların yanlarında olmasından da son derece mutluyum. Güney Kore ekonomik büyüklük açısından dünyanın 11.büyük ülkesi. Türkiye’de G20 içerisinde ve ekonomisini giderek geliştirmeye çalışıyor. Biz de Güney Kore’yi kendimize örnek alıyoruz. Son dönemlerde özellikle Japonya’nın Güney Kore’ye ambargo uygulamasının ciddi bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Biz Asyalıyız ve Güney Kore ekonomi açısından Asya’nın en büyük dördüncü ülkesi. Güney Kore’nin geleneksel yapısı bizi oldukça etkiliyor. Yapacağımız görüşmelerin ardından gerek belediyemizle, gerek üniversitemizle, gerekse iş dünyasıyla iş birliği kanalları daha da açılmış olacak. Ziyaretimize gelen heyete çok teşekkür ediyorum. Simalarına baktığım zaman çok güzel insanlar görüyorum, yer yüzündeki tüm insanların da böyle güzel olmasını arzu ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“SİZLERİ ŞEHRİMİZDE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Belediye  Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a kendilerine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür eden Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su, Aşgın’ı tebrik etti. Geçtiğimiz yıl da Çorum’a geldiğini belirten Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su, “Öncelikle başkanlığınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Geçtiğimiz yıl da Çorum’a gelmiştim. Çorum’da değişimlerin olduğunu gördüm. Bu gelişimizde bizi daha güzel karşıladınız. Gimhae hakkında bilgi sahibi olmanız bizleri çok sevindirdi. Gimhae başkanımızın sizlere selamını iletiyorum. Sizleri de en kısa süre içerisinde şehrimizde görmek istiyoruz. 2 yıl önce kardeş şehir anlaşması yaptık. Bundan sonra yapacağımız görüşmelerin ardından ilişkilerimizin daha da ileri gideceğini umuyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Gimhae Meclis Başkanı Kim Hyong-su’ya Hitit Güneşi kursu ve Saat Kulesi maketi hediye etti. Heyette bulunanlar da Güney Kore ve Gimhae şehrini temsil eden çeşitli hediyeler verdiler.

Yapılan konuşmalar ve hediye takdim törenin ardından Belediye Başkanı Aşgın, Gimhae heyeti ile birlikte Muharip Gaziler Derneği, Dikiciler Arastası, Ulu Cami, Gazi Caddesini gezerek Çorum halkını selamladılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ