Çorum Mercek Haber

“Memur ve emekliler alacaklı duruma geçti”

“Memur ve emekliler alacaklı duruma geçti”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, Temmuz-Ekim dönemindeki 4 aylık enflasyon oranının % 5.30’a ulaştığını, böylece Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan % 5’lik artışın tamamının eridiğini, memur ve emeklilerinin alacaklı duruma geçtiğini açıkladı.

BASK İl Temsilcisi Çam, Ekim ayı enflasyonunun memur ve emeklileri için soğuk duş etkisi yaptığını kaydetti.

Hayati Çam, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Yeni Ekonomik Program (2020-2022)’ın açıklanmasından sonra özellikle müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Ekim ayında enflasyon oranı (TÜFE)% 2 artmıştır.

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları enflasyon oranları ile birlikte 4 aylık kümülatif artış % 5.30’a ulaşmış, bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5’lik artış erimekle kalmamış, memur ve emeklileri yılın bitmesine 2 ay kala % 0.30 alacaklı hale gelmiştir. Anlaşılan memur ve emeklileri Kasım ve Aralık aylarında cepten yemeye devam edecektir.

2020 YILI AYARLAMALARI ERKEN BAŞLADI

30 Eylül 2019 tarihinde açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların birer birer yerine getirildiği, 2020 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısına anında yansıtılmasından anlaşılmaktadır.

Nitekim 2019 yılında artırılmayıp 2018 yılı miktarları aynı tutulan gündelik ve arazi tazminatlarına 2020 yılı için yapılan artış, hedeflenen enflasyon % 12 olmasına rağmen ne yazık ki % 9.7 oranındadır.

2017 yılına göre artış ise % 16’dır.  Aynı dönemdeki enflasyon miktarı ise % 40’ın üzerindedir.

Tasarı; 2020 yılında vergi ve harçlara % 20’nin üzerinde artış öngörmektedir.

Anlaşılan Hükümet bütçe açığını, yetkili sendikaları ve Hakem Kurulunu da yedeğine alarak memurların ekonomik ve sosyal hakları üzerinden kapatmaya kararlıdır.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN EKİM 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı enflasyon oranı kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin ve alacak miktarının özeti şudur:

Bilindiği gibi Temmuz ayında, yılın ikinci yarısı için memur ve emeklilerin aylıklarına toplu sözleşme uyarınca % 5 artış yapılmıştır. Temmuz-Ekim döneminde kümülatif enflasyon % 5.30’a ulaşmıştır.

Bu durumda; 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz aylığına yapılan 157.53 TL artışın Ekim ayında tamamı erimiş, 19.49 TL alacak doğmuştur, erimiştir.

Aynı şekilde;

– 9/1 derece/kadrodaki bir memurun alacak miktarı 20.88 TL,

– 7/1 derece/kadrodaki öğretmeninin alacak miktarı 23.68TL,

– 8/3 derece/kadrodakipratisyen doktorun alacak miktarı34.15,

– 12/3 derece/kadrodaki hemşirenin alacak miktarı22.91TL

– 1/4 derece/kadrodakimühendisin (büro) alacak miktarı36.28 TL’dir.

Ekim ayı enflasyonu memur ve emeklileri için soğuk duş etkisi yapmaya devam etmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ