Çorum Mercek Haber

“Derdimiz önlük meselesi değil”

“Derdimiz önlük meselesi değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, öğretmenler için yeni tasarladıkları önlükleri duyurması üzerine Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Çorumlu hemşehrimiz Talip Geylan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geylan, “Ülkemizde zaten uzun yıllardır öğretmenlerimiz önlük kullanıyor. Sayın Selçuk’un şimdi yaptığı, öğretmenlerimizi teşvik etmek amacıyla, önlükleri yeni bir tasarımla kamuoyuna yeniden sunmak olmuştur” dedi.

Bu arada Türkiye Kamu-Sen Çorum İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Genel Başkan Talip Geylan’ın açıklamasını Çorum kamuoyuna duyurdu.

Genel Başkan Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bunun üzerine, adeta eğitimde yeni ve radikal bir adım atılmış gibi (bize göre gereksiz) bir tartışma aldı başını gidiyor.

Türkiye’de öğretmenler sanki ilk defa önlükle tanışacakmışçasına lehte ya da aleyhte polemikler tüm hızıyla gündeme oturdu.

Ülkemizde zaten uzun yıllardır öğretmenlerimiz önlük kullanıyor. Sayın Selçuk’un şimdi yaptığı, öğretmenlerimizi teşvik etmek amacıyla, önlükleri yeni bir tasarımla kamuoyuna yeniden sunmak olmuştur.

Hal böyleyken, eğitimin ve eğitim çalışanlarının devasa sorunları dururken, önlük meselesinden hareketle ve bir kısmı da magazinsel gereksiz tartışmalarla eğitim kamuoyunu meşgul etmenin pek uygun olmadığını düşünüyorum.

Eğitim çalışanlarının ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, meslek kanununun çıkarılması, eğitim kurumlarının çetevari yapıların tahakkümünden kurtarılması ve ehil yöneticilerce yönetilmesi, derslik ihtiyacının giderilmesi, yeterli öğretmen atanması gibi onlarca sorun ortada dururken suni gündemlerle “cambaza bak” yapılması doğru değildir.

Mesela eğitim çalışanlarına şiddeti önleme noktasında radikal tedbirler almak anlamında adım atmazken önlük tartışmasına girerseniz, beyaz önlüklerimizin kana bulanmasına nasıl engel olacağız?

Diğer yandan Sayın Bakan ‘isteyen ve ihtiyaç duyan’ öğretmenlerimizin önlük kullanabileceğini açıklamasında özellikle vurgulamış. Ki, doğrusu da budur.

Ancak işgüzar ve durumdan vazife çıkaran idarecilerin oldukça yoğun olduğu bir ortamda sayın Bakanın ortaya koyduğu bu gönüllülük çerçevesinin korunabileceği hususunda da endişelerimiz yok değil.

Hayırlı olsun diyorum.

Beğenen meslektaşlarımız yeni önlükleri giyer.

İşgüzarlık yapacak yöneticileri de uyarıyorum; sayın Bakan ölçüyü ortaya koymuştur, kimse kraldan çok kralcılık yapmasın.

Hızla eğitimin ve eğitim çalışanlarının gerçek gündemine dönülmesini bekliyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ