Çorum Mercek Haber

“Keleş olayını sulandırdılar”

“Keleş olayını sulandırdılar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, hakaret dolu sözlerle gündeme gelen AK Partili Belediye Meclis Üyesi Raşit Keleş’in toplantıya katılmamak için bildirdiği mazeretin oy birliği ile değil, oy çokluğu ile alınmasını eleştirerek, “işi sulandırdılar” dedi.

CHP Grubu olarak mazeret dilekçesine red oyu verdiklerini kaydeden Yılmaz, dilekçenin AKP’nin oylarıyla kabul edilmesine bir anlam veremediğini söyleyerek, “Kimse CHP’nin koymuş olduğu tavra aslı astarı olmayan iftiralar atmaya kalkmasın. Tüm Türkiye’nin tepki verdiği bir olaya sehven diyebilecek kadar yanılgıya düşülmesin. Mazeret dilekçesini kabul ettiler. Bundan sonra mecliste sevgi, saygının olması için Reşit Keleş istifa etmelidir” ifadesini kullandı.

Çorum Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı birçok tartışmaya konu oldu. Bu tartışma konularından birisi de HDP İl Binaları önünde “Oğlumu dağa kaçırdılar” diyerek devletten yardım bekleyen aileler oldu.

Konuyu ilk olarak AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bilal Selman Özünel açtı. CHP’nin bu konuda hiçbir açıklama yapmadığını dile getiren Özünel, “Yaklaşık 2 haftadır Diyarbakır HDP İl Örgütü önünde evlatlarını arayan annelerin feryatlarını izlemekteyiz. İnsan için en önemli hak özgür yaşamaktır. HDP önünde yavrusunu isteyen gözyaşlı analar için hem sosyal medyada hem de meclis çatısı altında CHP adına bir açıklama yapılmamasını bir vatandaş olarak kınıyorum” diye konuştu.

Toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, konuşmasının ardından söz almadan konuşmaya çalışan Suat Aydoğan’a tepki gösterdi. Yılmaz, “Provoke ediyorsunuz” dedi.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, AK Partili Meclis Üyesi Bilal Selman Özünel’in sözlerine cevap verdi. Çocukların dağa kaçırılmasının sorumlusunun devlet olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Belediye Meclisi’nde konuşulmaması gereken, CHP grubuyla uzaktan yakından alakası olmayan konuların CHP’ye ithaf edilmesi bizleri üzmüştür. Reşit Keleş’in yapmış olduğu hakareti sulandırma anlamına gelir. Daha sonra Suat Aydoğan’ın yaptığı çıkış yanlıştır. CHP grubu PKK’yı bir terör örgütü olarak görmektedir. Anaların çocukları dağlara çıkıyorsa bunun sorumlusu devlettir. Devlet eğer sen varsan o annenin çocuğu o dağa nasıl çıkar? Osman Öcalan’ı TRT’ye CHP çıkartmadı. Mektuplaşma yapmadık. Binali Yıldırım Başbakanken Kürdistan diyen CHP’li değildi. Ama bunların konuşulacağı yer Belediye Meclisi değildir” ifadelerini kullandı.

Bir diğer tartışma konusu ise AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bilal Selman Özünel’in Reşit Keleş’in tepki çeken paylaşımını “sehven” olarak nitelendirmesi oldu. Özünel bu konuyla ilgili, “Partimizin meclis üyesi Reşit beyin kendi ifadesiyle sehven yapmış olduğu paylaşımın Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimiz adına Grup Başkanvekilimiz tarafından doğru olmadığı ifade edilmiştir. Sehven de olsa kardeşliğimize zarar veren ifadelerin karşısında olduğumuzu bir kez daha söylüyorum” diye konuştu.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “sehven” nitelendirmesine tepki gösteren Yılmaz, “Bugün Eylül ayı Belediye Meclisi oturumunu gerçekleştirdik. Bugün buraya gelirken CHP olarak sağduyumuzu koruyarak bir kişinin yapmış olduğu siyasal söylemin bütün bir güruha mal edilmemesi gerektiğini düşünerek geldik. Ama konuşmalar başladığında müthiş bir tahrik vardı.  Kimse CHP’nin koymuş olduğu tavra aslı astarı olmayan iftiralar atmaya kalkmasın. Tüm Türkiye’nin tepki verdiği bir olaya sehven diyebilecek kadar yanılgıya düşülmesin. Mazeret dilekçesini kabul ettiler. Bundan sonra mecliste sevgi, saygının olması için Reşit Keleş istifa etmelidir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ