Çorum Mercek Haber

Belediye Meclisi’ne “Keleş” ve “sinek” damgası

Belediye Meclisi’ne “Keleş” ve “sinek” damgası

Çorum Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısına; sosyal medya hesabından Atatürk’e ve Atatürkçülere hakaret eden AK Partili Belediye Meclis Üyesi Reşit Keleş ile kenti istila eden küçük kara sinekler damgasını vurdu.

Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın başkanlığında toplanarak gündeme alınan maddeleri görüştü.

KELEŞ TOPLANTIYA KATILMADI, YOKLAMA SIRASINDA PROTESTO EDİLDİ

Sosyal medya hesabından yaptığı hareket ve küfür dolu paylaşımla toplumun nefretini toplayan, çirkin paylaşımı ile ülke genelinde yankı uyandıran ve tepki çeken AK Parti Belediye Meclis Üyesi Reşit Keleş, toplantıya katılmadı. Keleş, şehir dışında olduğu gerekçesiyle mazeret dilekçesi gönderdi. Mazeret dilekçesinin oylanması sırasında CHP ve MHP red oyu kullandı, AK Partili Meclis Üyelerinin “Evet” oyları ile mazeret kabul edildi.

Yoklama sırasında ise Reşit Keleş’in ismi okunduğunda CHP’li üyeler sıralara vurarak protesto gösterisi yaptı.

Toplantı öncesi gündem dışı konuşmalar yapıldı. Bu bölümde; AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Tuzcu, CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, MHP Grup Başkanvekili Selim Güloğlu, AK Parti Meclis Üyeleri İsmail Yağbat, M. Fatih Temur ile CHP Meclis Üyesi Erkan Özbal birer konuşma yaptı.

MUHARREM’İ DE UNUTTULAR

Ramazan ayına denk gelen meclis toplantılarında çay ve su servisi yapılmazken, Muharrem ayında bu gelenek rafa kaldırıldı. Toplantı sırasında çay ve su servisi yapıldı.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve gündem dışı konuşma yapan meclis üyeleri Muharrem ayını tebrik ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

GÜNDEMİ KELEŞ VE SİNEK MEŞGUL ETTİ

Yaklaşık birbuçuk saat süren toplantının ana gündemi AK Partili Meclis Üyesi Reşit Keleş oldu.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Keleş’in paylaşımını kesinlikte tasvip etmediklerini, olayın ardından kınama açıklaması yaptıklarını hatırlatarak, partinin yetkili mercilerinin gerekeni yapacağına inandığını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Selim Güloğlu ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen Cuma hutbesinde Atatürk’ten bahsetmemesinin vefasızlık ve nankörlük örneği olduğunu savundu.

Güloğlu ayrıca Reşit Keleş’in paylaşımını eleştirerek, “Bizler, şucu, bucu diye ayrıştırmadan toplum olarak birliğimize, beraberliğimize karşı yapılan her türlü davranışın, kardeşliğimizi bozmaya yönelik her türlü düşünce ve eylemin daima karşısında olacağız” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz da Keleş’in paylaşımını sert dille kınayarak, kendisini istifa etmeye davet etti. Yılmaz, partinin yetkili organlarını da göreve davet ederek, Belediye Meclisi gibi yüce bir göreve layık olmayan bu şahsın derhal istifa ettirilmesi, görevden alınması gerektiğini kaydetti.

Diğer konuşmacılar ise Keleş’in paylaşımını uygun bulmadıklarını dile getirerek, Çorum’u istila eden sinek konusuna değindiler.

Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi İsmail Yağbat da sinek konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, sineklerin ayçiçeği tarlalarından geldiğini, hasat döneminin başlamasıyla birlikte küçük sineklerin şehir merkezine akın ettiğini, olayı çözüme kavuşturmak için ciddi anlamda çalışmalar, teknik toplantılar yaptıklarını anlattı.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerini geçildi.

7 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda Çorum turizmini geliştirmek adına hazırlanan ve OKA’ya sunulacak olan 2 proje için Belediye Başkan Yardımcısı Zübeyir Tuncel’e yetki verildi. Projelerden birisinin Millet Bahçesi yanına yapılacak olan minyatür park, diğerinin de Velipaşa Hanı ile ilgili olduğu bildirildi.

Toplantıda ayrıca AB projesi kapsamında düzenlenecek teknik bir gezi için onay verildi. Geziye Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ile belediyenin bazı görevlileri katılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ