Çorum Mercek Haber

Ondilim kavunlar damakları şenlendiriyor

Ondilim kavunlar damakları şenlendiriyor

Sungurlu’nun meşhur kavunu “ondilim” tadıyla, aromasıyla adeta büyülüyor.

Ondilim kavunlarının hasat dönemi başladı.

Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Arzu Özkader, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Kenan Erdem ve Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hicabi Berişbek ile birlikte Sungurlu İlçesinde ondilim kavunu üretimi yapılan köylerde incelemelerde bulundu.

KAVUN ÜRETİCİ BİRLİĞİ KURULUCAK

Tokullu ve Çayyaka köylerinde üreticilerle bir araya gelen Sarı; 2011 yılında ondilim kavunu için coğrafi işaret ve Kavun Üretici Birliği kurulması için çalışma başlattıklarını dile getirerek, “bugün bıraktığımız yerden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üretilen kavunları traktörün üzerinde alıcı bekleyerek satmak yerine bunların bir soğuk hava deposunda muhafazasının sağlanması, satış reyonu şeklinde bir yerde satışının yapılabilmesi ya da büyük marketlere satışının sağlanmasında birlik kurmak ön plana çıkıyor. Bununla ilgili bir altyapıyı nasıl oluşturabiliriz, bununla ilgili nasıl çalışma yapabiliriz düşüncesiyle hem burada yerinde ziyaret edelim hem de üreticiler olarak sizlerle bunları konuşalım istedik” dedi.

SUNGURLU’YA ÖZEL KAVUN…

Sarı; konuşmasında Sungurlu’da yetiştirilen ondilim kavunlarındaki tat ve aromanın başka yerlerde yetişen kavunlarda bulunmadığını, Sungurlu’nun toprak yapısı ve iklim koşullarından dolayı burada yetişen kavunların beğeniyle tüketildiğini söyledi.

Tokullu Muhtarı Zeki Kumtemir ise Tokullu, Çayyaka, Kavşut, Yörüklü ve Karaçay köylerinde yoğun olarak ondilim kavun üretimi yapıldığını belirterek, eski tip üretim modelleriyle üretim yaptıklarını ve 70’li yıllarda kurulan sulama sistemini kullandıkları için kavunu yeterli sulayamadıklarını, bu yüzden de  istedikleri verimi alamadıklarını dile getirerek, en önemli sorunlarının su ve pazarlama olduğunu söyledi.

Sorunlarını anlatma şansı bulan kavun üreticileri, en büyük sorunlarının su sorunu olduğunu belirttiler ve bu konuda yetkililerden destek beklediklerini dile getirdiler.

11 KÖYDE ONDİLİM KAVUN ÜRETİLİYOR

İl Müdürü Orhan Sarı;  ilçede 11 köyde yaklaşık 20 bin dekar alanda ondilim kavun üretildiğini söyleyerek, “bu azımsanmayacak bir rakam. Üretilen ürünlerin pazarlanması için neler yapabiliriz bu konuda birlikte çalışarak çözüm yolları bulmamız gerekiyor” diyerek, günümüzde pazarlama başta olmak üzere birçok konuda ayrıcalık sağlayan üretici örgütü gibi bir yapının önemli olduğunun altını çizdi.

Orhan Sarı, kavunun münavebede iyi bir bitki olduğunu, Delice çayının tuzlu olması sebebiyle tuzluluğa dayanıklı hububat çeşitlerinin araştırılarak bölgede ekiminin yapılması gerektiğini söyledi.

Orhan Sarı ayrıca tüketicilerden de hem sağlıklı beslenme hem de üreticilere destek olmak için kavun başta olmak üzere meyve tüketimine özen göstermelerini istedi.

Çayyaka Muhtarı Bilal Ayhatalp da “köyümüze kadar gelerek bizlerin sorunlarını dinleyerek bizlere yol gösterdiği için İl Müdürümüze teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Üreticilerle yapılan sohbetin ardından İl Müdürü Orhan Sarı ve beraberindekiler kavun tarlasına geçerek incelemede bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ