Çorum Mercek Haber

Türkiye’de bir ilk…

Türkiye’de bir ilk…

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Çorum merkeze bağlı Sevindikalan Köyü’nde kurulan Türkiye’nin ilk “Damızlık Koç-Teke Üretim İstasyonu” faaliyete başladı.

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Sevindikalan Köyünde 12 dekarlık arazi üzerine kurulan Damızlık Koç Teke Üretim İstasyonunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı’nın da eşlik ettiği ziyarette konuşan Orhan Sarı, “Milli Tarım Projesi kapsamında ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık koç-teke ihtiyacını karşılayacak işletmelerin kurulmasına yönelik yatırımların desteklenmesi amacıyla 37 ilde uygulamaya konulan damızlık koç ve teke istasyonu projesi kapsamında ülke genelinde ilk olarak ilimizde istasyon kurulmuştur. Kurulan istasyonu el birliği ile güçlendirerek üreticilerimizin damızlık koç ve teke ihtiyaçlarının sertifikalı olarak karşılanması hedeflenmektedir. Damızlık değeri yüksek ve özelliklerini yavrularına yüksek oranda aktarabilen koçların ve tekelerin yetiştirilerek üreticilere sunulması ile verimi yüksek kaliteli sürülerin yaygınlaşması sağlanmış olacaktır. Proje kapsamında koçlar ve tekeler yıl boyunca bir araya toplanarak özenle bakım ve beslenmesi birlik tarafından yapılıp, koç ve teke katım döneminde ihtiyacı olan üye üreticilere sunulacak, üreticilerimizin damızlık ihtiyacı buradan temin edilmiş olacaktır” dedi.

İl Müdürlüğü olarak istasyonun faaliyete geçirilmesi amacıyla İl Özel İdaresi’nin desteği ile ilk olarak 34 adet koç alınarak üreticilerin ihtiyacını karşılanması için istasyona verildiğini ifade eden Sarı, “İstasyonun daha da güçlenmesi için çeşitli sivil toplum kuruluşları ve üreticilerimiz tarafında da damızlık vasfı taşıyan hayvanlar istasyona bağışlanmıştır. Üreticilerin desteği ve Birlik Başkanımız Şevket Avcı’nın özverili çalışmaları ile inşallah küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’ de bir numara olacağız” şeklinde konuştu.

Koyun Keçi Birliği Başkanı Şevket Avcı da üreticilere güvendiğini ve birliği yardımsız bırakmayacaklarına inandığını kaydederek, “Bu birlik güçlü olursa hepimiz güçlü oluruz, birlik hepimizin birliği, zaman birlikte çalışma zamanı, şimdiden üyelerime teşekkür ediyor desteklerinin devam edeceğinden şüphe duymuyorum” dedi.

Ayrıca Güveçli Köyünde Asutay Küçükbaş Hayvan Çiftliğini de ziyaret eden Sarı, burada Merinos ırkı koyunlara, İlle De France ırkı koç katılarak elde edilen ırklarla yapılan üretimi yerinde inceledi.

Birlik Başkanı Şevket Avcı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile burada üretilen hayvanların, Çorum’da üretimi yapılan mevcut ırklarla mukayase edilerek arada azımsanmayacak ölçüde verim farkı olduğu görülerek, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte bu ırkların üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Çorum’da bu tip örnek çiftliklerin çoğalması için gerekli desteklerin verilerek hayvan sayısında ve verimliliğinde artış sağlanmasının önemine değinildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ