Çorum Mercek Haber

Osmancık’ta hasat zamanı

Osmancık’ta hasat zamanı

Osmancık’ta buğday ve arpa hasat çalışmalarına başlandı.

Osmancık Gecek Köyünde buğday hasadına başlandığını belirten Ziraat Odası üyesi çiftçi Akif Korkmazel, biçerdöverlerin buğday tarlasının dönümünü (bin metrekare) 30 TL’den biçtiğini belirtti.

Gecek köyünde hayvancılık da yaptığını belirten çiftçi Akif Korkmazel, bölgede ağırlıklı olarak buğday ve çeltik ekilirken, ayrıca ceviz ve bağların da mevcut olduğunu, hayvancılık yapan bazı çiftçilerin ise arpa ektiklerini ifade etti.

YAĞIŞLAR HAYVAN ÜRETİCİLERİ SEVİNDİRDİ

İlçede etkili olan yağışların hayvan üreticilerini sevindirdiğini belirten çiftçi Mustafa Taşkın ise, son günlerde havaların yağışlı geçmesinin meralardaki otları canlandırdığını, hayvan üreticilerin bundan memnun kaldığını ifade ederek, bölgede büyükbaş hayvan olarak yerli melez sığırların yanı sıra montafon, jarse, simental çeşitlerden oluşan sürünün meralarda otladığını, ancak otların kurumasıyla hazır yem, kuru ot ve samanla beslemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Osmancık ilçesine bağlı köylerde hayvancılık yapan çiftçilerin genelde ek iş olarak hayvan barındırdıkları ve bunların ortalama 5 ile 7 arasında sınırlı olduğu belirtildi. (Hüseyin Çetinkaya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ