Çorum Mercek Haber

“Her şey yolunda, rekoltede artış bekliyoruz”

“Her şey yolunda, rekoltede artış bekliyoruz”

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, bu yıl iklim koşullarının mevsim normallerinde seyretmesi ve yağışların uzun yıllar yağış ortalamalarının üzerinde olması sebebiyle rekoltede ciddi anlamda bir artış beklediklerini bildirdi.

Sarı, 2018-2019 üretim sezonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamasında hububat ürünlerinde kalite ve verim konularına değinen Sarı, Çorum’da geçtiğimiz yıl 208 bin hektar alanda buğday ekim alanı bulunduğunu ve bu alandan 515 bin ton ürün elde edildiğini kaydetti.

Bu yıl iklim koşullarının mevsim normallerinde seyretmesi ve yağışların uzun yıllar yağış ortalamalarının üzerinde olması sebebiyle rekoltede ciddi anlamda bir artış beklediklerini belirten Sarı; “Çorum’da yağış durumu ekim döneminden bu güne kadar 381,4 kg. olup, uzun yıllar ortalamasına göre toplamda 60 kg. yağış fazlamız vardır” diyerek, iklim şartları ve yağış durumu açısından bir sıkıntı olmadığını, bitki gelişimlerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre çok daha iyi durumda olduğunu ifade etti.

2019 yılında yaklaşık 285 bin hektar alanda hububat ekilişi olduğunu ve bu alandan dekara yaklaşık 50-60 kilogram verim artışı beklediklerini anlatan Sarı, “Rekolte beklentisinde yağışların etkisi büyük olsa da, yapılan eğitim çalışmaları ve etkin bir şekilde yürütülen süne kımıl mücadelesi çalışmalarının da katkısı bulunmaktadır. Bizim için verim kadar kalitede önemli bunun için buğdayda zarar yapan süne ve kımıl zararlıları, pas ve yaprak lekesi hastalıklarıyla mücadele konularında üreticilerimizin bilinçlenmesine önem gösteriyoruz. Buğdayda kaliteyi yükselterek, buğday üretiminde söz sahibi olan ülkelerle rekabet edebilirliğimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu yıl ürün taban fiyatlarının hasat döneminden önce açıklanmış olması, verilen fiyatın tatmin edici olması üreticiler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır” dedi. “Sektörde Ziraat Odaları, Ticaret Borsası ve üretici birlikleri gibi tüm paydaşlarla birlikte hareket ederek tarımsal üretimde söz sahibi olan bir Çorum hedefliyoruz” diyen Sarı, 2018-2019 üretim sezonunun bereketli olması dileklerini iletti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ