Çorum Mercek Haber

Suya yüzde 10 indirim

Suya yüzde 10 indirim

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın başkanlığında toplanan Belediye Meclisi’nde su tarifesinde yeniden bir düzenleme yapıldı.

Seçim kampanyası döneminde en fazla karşılaştıkları şikâyetin su fiyatındaki yükseklik olduğunu belirten Belediye Başkanı Aşgın, “Aslında Çorum’daki ücretler çevre illere göre yüksek değil. Kuyulardan kullandığımız suyun maliyetini de eklersek sadece 1 milyon lira elektrik maliyetimiz var. Buna rağmen su fiyatlarının güncellenmesine ilişkin bir talep var. Biz de seçildiğimiz takdirde bu konuda iyileştirmeye gideceğimizi söylemiştik” dedi.

Aşgın, Tarife Komisyonu’nun meskenler için 0-10 ton arası yüzde 10, ticarethaneler için yüzde 10 indirime gidilmesi yönünde bir çalışma yaptığını belirterek, “CHP grubunun bu noktada bir şerhi var. CHP grubu konutlar için yüzde 15 indirim isterken, ticarethanelere indirim yapılmamasını istiyor. Böyle bir uygulamanın hakkaniyetli olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

CHP’DEN İTİRAZ

Aşgın’ın konuşmasının ardından söz alan Tarife Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Uğur Soyocak, yapılan yüzde 10 indirimin 10 ton su harcayan bir konutta 0,20 kuruşa, oysaki fabrika, sanayi kuruluşları, yağlama-yıkama ve akaryakıt istasyonlarında 0,95 kuruşa tekabül ettiğini belirtti.

YILMAZ: “SADECE 0.20 KURUŞLUK İNDİRİM”

Bunun üzerine Başkan Aşgın’ın “Ticarethanelere her türlü desteği vereceğiz. Susuz ticaret olmaz” diye konuşması CHP’li üyelerin tepkisiyle karşılandı. Aşgın ilk önce CHP gurubu adına söz almak isteyen Tuncay Yılmaz’a konuşma hakkı vermek istemeyerek, “Toplantımız burada tamamlanmıştır. Yani tarife, 01.06.2019’dan itibaren geçerlidir” dedi.

CHP’li üyelerin ısrarı üzerine Aşgın, Tuncay Yılmaz’a konuşma hakkı verdi. Bunun üzerine Yılmaz, “Burada suya sadece 0.20 kuruşluk indirim var. 10 tonun üzerinde ise zaten indirim yok. Yapılan indirimin faturadaki karşılığı 2-3 liraya denk geliyor. Dolayısıyla burada söylenildiği gibi yüzde 10 değil, yüzde 2’lik bir indirim söz konusu. Lütfen kamuoyuna bu gerçekleri de açıklayalım. CHP olarak biz konutlara yüzde 15’lik indirim istemiştik ancak AKP Gurubu bunu kabul etmedi” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ