Çorum Mercek Haber

Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı

Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı

Ortaköy ilçesinde hayvancılığın önemli girdilerinden olan kaba yem ihtiyacının karşılanması için yem bitkisi üretiminin arttırılması amacıyla İl Özel İdaresi tarafından finanse edilerek alınan tohumlar düzenlenen törenle çiftçilere dağıtıldı.

Törene Ortaköy Kaymakamı Murat Acar, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdem Kolabaş, İl Genel Meclisi üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Ortaköy Kaymakamı Acar, ilçenin tek gelir kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu dile getirerek, bu konularda yapılacak yatırım ve destekler ile ilçe halkının gelir kaynaklarının arttırılmasına önem verdiklerini, üretimin her aşamasında üreticilerin yanında olmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla sulu arazilerde yonca ve kuru arazilerde korunga yetiştirilmesi planlanarak, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından proje haline getirildiğini ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenerek üreticilere 600 kg yonca ve 1000 kg korunga tohumu alımı gerçekleştirildiğini anlatan Kaymakam Acar, “Hedefimiz; Ortaköy’de kırsal alanda yaşayan üreticilerimizin gelir düzeyini artırmaktır. Bu amaçla üreticilerimizi desteklemek için tohum dağıtımı gerçekleştiriyoruz” diyerek, üreticilere yeni üretim sezonunun bereketli geçmesi dilekleriyle sözlerini sonlandırdı.

Konuyla ilgili olarak üreticilere bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gazi Erdemirci ise “30.000 TL maliyetle alınan tohumlar bölgeye uygun ve verimli çeşitlerden seçilerek tercih edilmiştir. Alınan 1600 Kg tohum ile 150 dekar yonca ve 100 dekar alanda korunga üretimi yapılabilecektir. Bu proje ile ilçede üretimi az olan yem bitkileri üretimi arttırılmış olacak, aynı zamanda üretimi yapılan ürün desenini çeşitlendirerek nadas alanlarının azaltılması da sağlanmış olacaktır” dedi.

Üreticilerin ilgisinin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Erdemirci, 2019 yılının bereketli ve bol kazançlı geçmesi temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından yonca ve korunga tohumları üreticilere dağıtıldı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ