Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
Çorum Mercek Haber

Yazık oldu milli servete…

Yazık oldu milli servete…
Reklam

Soğan üreticileri, bu yıl yine dereleri, ormanları, yol kenarlarını ziyaret etmek zorunda kaldı.

Tonlarca soğan yine çöp oldu.

Her yıl gerek üretim fazlalığı, gerek ihracat yollarının tıkalı oluşu, gerekse emeklerinin, masraflarının karşılığını alamamaları sonucu ürettikleri soğanları dökmek zorunda kalan üreticiler, bu sene soğan ve patatesin devlet kurumları tarafından alınıp yoksul halka dağıtılmasına rağmen yine aynı kaderi yaşadı.

SOĞANLARI ORMANA DÖKTÜLER

Çorum Merkez Palabıyık Köyü sınırlarında bulunan ormanlık alana çuvallar dolusu soğan döküldüğü görüldü.

Hangi köyden ve hangi üreticinin soğanları ormanlık alana döktüğü bilinmezken, dökülen soğanlar çirkin bir görüntü oluşturdu.

Geçtiğimiz Ramazan ayında Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından çiftçinin elinden belirli bir fiyat karşılığı alınan ve yoksul vatandaşlara dağıtılan soğan ve patatesler, çiftçiyi bir nebze olsun rahatlattı. Ancak uygulamada geç kalınması, ürünlerin çillenmeye, çürümeye başladıktan sonra böyle bir adımın atılması, verilen fiyatın maliyeti kurtarmaması, nakliye, çuvallama, ayıklama işçiliği gibi sebeplerle birçok üretici ürünlerini devlet kurumlarına satamadı. Tonlarca soğan – patates kurtarıldı, yoksulun sofrasında aş oldu.

Ürününü elden çıkartamayan bazı çiftçiler ise, soğanını dökmeyi tercih etti.

Bu tür ürünlerin toprağa yeniden dikilerek yeşil soğan üretimi yapılabileceği tartışma konusu olurken, ucuz veya pahalı satmak varken üretilmiş bir ürünün niçin dereye-tepeye döküldüğü kafaları kurcalamaya devam ediyor.

Sonuç itibariyle milli servete yazık oldu, soğan kokularının kapladığı güzelim ormanlara da yazık oldu…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ