Çorum Mercek Haber

“Esnafa acil can suyu kredisi verilmeli”

“Esnafa acil can suyu kredisi verilmeli”

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaret ederek, pandemi döneminde esnafın yaşadığı sıkıntıları ve hibe desteğinin genişletilerek tüm esnafların faydalanması için gerekli adımların atılmasını istedi.

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya, Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara ve Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek ile birlikte TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaret eden ÇESOB Başkanı Recep Gür, Palandöken’e pandemi döneminde oldukça zor günler geçiren Çorumlu esnaf ve sanatkarların talep ve sorunlarını iletme fırsatı buldu.

Bendevi Palandöken ile yaptığı görüşmeyi değerlendiren Başkan Gür, görüşmenin oldukça verimli geçtiğini söyleyerek, Palandöken’e de yakın ilgi ve alakasından dolayı teşekkür etti.

Pandemi süresince esnafın içinde bulunduğu sorunları, çözüm yollarını, Çorumlu esnafın talep ve beklentilerini TESK Başkanı Palandöken’e ilettiklerini vurgulayan Gür, bu süreçte Çorum’da yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi vererek, “Küçük esnaf yeniden ayağa kaldırılmalı” dedi.

Başkan Gür, TESK Başkanı Palandöken’den NACE kodu nedeniyle hibe desteğinden yararlanamayan esnafın sorunları başta olmak üzere vergi, esnaf ve sanatkarların gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olmasını, elektrik, su ve doğalgaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devlet tarafından finanse edilmesini, tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devlet tarafından karşılanmasını, esnaf ve sanatkarların borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesini, ticari araçların kullandığı akaryakıt fiyatlarında ÖTV ve KDV indirimi sağlanmasını, salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesini, esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışanlara Kovid- 19 aşısında öncelik tanınmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Gür ayrıca, Palandöken’e zor günler geçiren esnaflar için bugüne kadar gösterdiği gayret ve çabadan dolayı teşekkür etti.

AK Parti milletvekilleri tarafından verilen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinin de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini hatırlatan Recep Gür, Torba Yasa’nın çıkarılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm milletvekillerine teşekkür etti.

Yeni yapılandırmanın biran önce hayata geçirilmesini ve sicil affının da çıkmasını beklediklerini aktaran Gür, küçük esnafa acil faizsiz can suyu kredisi verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, pandemiden etkilenen esnafın tekrar ayağa kaldırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. TESK olarak, kanunla kapatılan işyerlerinin tekrar açılması için çaba gösterdiklerinin altını çizen Palandöken, kapatılan işyerlerinin HES kodu sorgulaması ile müşteri kabul edebilmelerine imkan verilmesini istedi.

Palandöken ayrıca, Çorumlu esnaf ve sanatkarlara Recep Gür aracılığıyla selam gönderdi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaretin ardından Ankara’da Birlik Başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen ve esnaf ve sanatkarların sorunlarının dile getirildiği toplantıya da katılan ÇESOB Başkanı Gür, toplantının oldukça verimli geçtiğini kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ