Çorum Mercek Haber

“Diyanet, bu fitre ile ekonomiyi yönetmeli”

“Diyanet, bu fitre ile ekonomiyi yönetmeli”

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl için belirlenen fitre miktarını eleştirdi.

“Diyanet, bu fitre ile ekonomiyi yönetmelidir” diyen Bekir Özsaçmacı, “Ülkemizde ekonomiyi kim yönetiyor? Asgari ücret ne kadar? Merkez Bankası’nda ki rezervler ne oldu? Enflasyon oranı nedir? Yazar kasa ne kadar çalışır? Yazar kasa atan esnaf nerde? Vergisi silinen müteahhitler kaç tane? Ödemesine kalem çekilen miktar ne kadar? Esnafa, çiftçiye peşin vergi ne kadar?” diye sordu.

Bu suallerin daha da çoğaltılabileceğini vurgulayan İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, yaptığı yazılı açıklamasında şunları dile getirdi:

“Diyanet’in açıkladığı fitre bedeli üzerinden gündemi değerlendirdiğimizde kıymetli hemşerilerimiz Diyanet’in ifadesi ile belirlenen miktar, ‘asgari miktar’ olarak ifade edilip, sadaka-i fıtırda verilecek meblağın bir üst sınırının bulunmadığına dikkat çekiliyor. Ayrıca her bireyin, kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre niyetiyle ihtiyaç sahiplerine vermesi tavsiye ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2021 yılında geçerli olacak fitre miktarını belirledi. Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Çok güzel; peki şu an Türkiye’de asgari ücret ne kadar? 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanmakta. Brüt yani vergileri içinde olan ise 3 bin 577 Türk lirası.

Peki Diyanet’in açıkladığı bir kişinin günlük gıda harcaması maksimum net olarak ne idi 28TL peki aylık ne kadar 840TL. Peki bu kişi evli ve iki çocuğu varsa ne kadar 3 bin 360TL, yani net harcaması gereken vergisiz rakam. Peki, asgari üret nedir? 2.825,90 TL aradaki farkı artık siz hesaplayın sevgili hemşerilerim.

Anlamakta zorluk çekiyoruz artık kim kime nasıl bir düzen kim soğana kim yiğide muhtaç artık öyle karmaşık oldu ki sevgili halkımızın Allah yardımcısı olsun.

Kıymetli hemşerilerim bu hesap içerisinde Diyanet’in sizi yönetmesini istemez misiniz? O zaman bu iktidara ne gerek var değil mi?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ