Çorum Mercek Haber

Acil çağrılar tek numarada toplanıyor

Acil çağrılar tek numarada toplanıyor

Tüm acil çağrı tek numarada “112” olarak tek numarada toplanacak.

Sağlık, Jandarma, İtfaiye, Orman, ve AFAD birimlerinin acil çağrıları 112 numarası altında karşılanmaya başlandı. Emniyet acil çağrılarının da kısa zamanda bu sisteme entegresi sağlanacak.

Vali Mustafa Çiftçi, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

112’nin yeni hizmet binasını ziyaret eden ve yetkililerden bilgiler alan Vali Çiftçi, tüm acil numaraların “112” altında toplanacağını açıkladı.

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada ise konuyla ilgili şu bilgiler verildi:

KARMAŞIKLIĞA SON…

“Bilindiği gibi ülkemizde yardım talep ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait 155-156-112-110-122-177 vb. acil yardım telefonlarına yapılmaktaydı. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle (akılda kalıcılığı zorlaştırmak, acil durumlarda hatırlayamamak gibi) yardıma ulaşma konusunda zorluklar çekildiği bilinmektedir.

Bu sebeple tüm acil çağrıları tek numarada karşılamak, sevk ve koordinasyonu sağlamak üzere Bakanlığımız koordinesi ile Valiliğimiz bünyesinde 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur.

YABANCI UYRUKLU KİŞİLERE VE TURİSTLERE DE HİZMET VERİLECEK

Ayrıca yazılım sistemindeki İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça gibi dört farklı dil desteği ile yabancı uyruklu kişilere ve turistlerimize acil yardım desteği verilebilmektedir.

Bunlarla birlikte telefon ile görüşme imkanı olmayan ancak, acil yardıma ihtiyacı olan kişiler kısa mesaj (sms) yolu ile de acil çağrı merkezi ile iletişim kurabilecek ve acil yardım hizmetine ulaşabileceklerdir.

Acil Çağrı Merkezimizde Sağlık, Jandarma, İtfaiye, Orman, ve Afad birimlerinin acil çağrıları 112 numarası altında karşılanmaya başlamış olup, Emniyet acil çağrılarının da kısa zamanda bu sisteme entegresi sağlanacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ