Çorum Mercek Haber

Semt polikliniklerinde aşı odaları oluşturulacak

Semt polikliniklerinde aşı odaları oluşturulacak

Çorum İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı, Covid-19 aşısı için gerekli olan aşı odalarının semt polikliniklerinde oluşturulacağını bildirdi.

Covid-19 aşısı ile ilgili bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Sobacı, “COVID-19 pandemisinde kesin tedavi yönteminin henüz bulunamaması ve salgının tam olarak sonlanmaması nedeniyle virüse karşı en etkili korunma yönteminin aşı olduğu kabul edilmektedir” dedi.

Hastanede yoğunluk oluşmaması, virüs buluşma riskinin en aza indirilmesi amacıyla gereken her türlü tedbiri aldıklarını açıklayan Sobacı, aşılama çalışmasının semt polikliniklerinde yapılacağını kaydetti.

Sobacı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Bakanlığımız tarafından Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

COVID-19 pandemisinde kesin tedavi yönteminin henüz bulunamaması ve salgının tam olarak sonlanmaması nedeniyle virüse karşı en etkili korunma yönteminin aşı olduğu kabul edilmektedir.

Bilim Kurulumuzun önerileri ve Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda belirlenen hedef gruplara yönelik COVID-19 aşılamalarının yapılacağı hastanelerimizde alınması gereken bir dizi tedbir ve yapılması gereken bir dizi önlem bulunmaktadır. Bu kapsamda İlimiz merkezinde vatandaşlarımıza hizmet vermekte olan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi için 20, Göğüs Hastalıkları Hastanesi için 10 adet standartları Bakanlığımızca belirlenmiş olan aşı odası oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca aşı uygulanacak alanlar geniş ve ferah bekleme alanları bulunan, kolay ulaşılabilen, acil servisten uzakta, normal poliklinik hastalarıyla aşı uygulanacak kişilerin karışmayacağı bir lokalizasyonda bulunması gerekmektedir. Bu sebeple aşı uygulaması için en uygun alanların semt polikliniği yerleşkeleri olacağı değerlendirilmiştir.

Bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerde uygulamanın Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğunluğu artırabileceği iddia edilmiş olup, semt polikliniklerine günlük başvuran hasta sayısına nazaran aşı için başvuracak kişi sayısı göz önünde bulundurulduğunda hastanelerimizin yoğunluğunu ve yükünü artırmanın aksine azaltacağı muhakkaktır. Ayrıca bu sayede aşılama hizmeti alacak vatandaşlarımızın poliklinik, acil servis v.b. diğer alanlardan hizmet alan hastalarımız ile teması en aza inecektir. Bununla birlikte semt polikliniklerinin tamamen kapatılması söz konusu olmayıp, aşılamanın durduğu veya ara verildiği zaman aralıklarında semt polikliniklerinin normal faaliyetine devam edeceğinin bilinmesi, İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın en iyi şekilde hizmet alması için gereken her türlü tedbirin alındığı hususunu tüm Çorum halkına önemle duyurur, sağlık ve esenlikler dilerim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ