Çorum Mercek Haber

“Belediye bütçesi hayali”

“Belediye bütçesi hayali”

CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, tüm Çorum halkını ilgilendiren ve 700 milyonluk rakamla ifade edilen 1 yıllık belediye bütçesinin 1 günde görüşülüp oylanmasının, oldu-bittiye getirilmesinin büyük bir hata olduğunu belirterek, belediye bütçesinin karşılıklı tartışılarak, öneriler dinlenerek ve tüm parti gruplarının ortak desteği alınarak hazırlanması gerektiğini söyledi.

Çorum Belediyesi’nin 2021 bütçesinin görüşüldüğü Belediye Meclisi’nde söz alarak bir konuşma yapan Tuncay Yılmaz, belediye bütçesinin görüşülmesi için yeterli zaman olmadığını, İl Genel Meclisi’nde olduğu gibi birim birim görüşmelerin yapılmasını istediklerini ve 2022 bütçesi için beklentilerinin bu yönde olduğunu kaydetti.

“CHP, kültüre, sanata, spora, altyapıya, halkın yararına olan her türlü yatırıma desteğini verir ancak yapılıyor-muş gibi olana, mış-muş ifadelerine destek vermez” diyen Tuncay Yılmaz, “Bizler Çorum halkının 1 yıllık bütçesini görüşüyoruz, 700 milyonluk bütçeyi 1 saatlik toplantıya sığdırmak zorunda kalıyoruz. Bir gün önce komisyona havale edilen bütçe taslağını, ertesi gün görüşüp oyluyoruz. Bu para Çorumlunun parası. Bütçe, kağıt üzerinde rakamlardan oluşurken, Belediye Meclisi, bütçenin tam bir paydaşı olmalıdır. Çorum halkı belediye kaynaklarının eşit, adil, doğru, yerinde ve zamanında dağıtılmasını istiyor” şeklinde konuştu.

Yılmaz, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“5393 sayılı Belediyeler Kanununun amir hükümlerine göre, belediye bütçesi yapılırken son 3 yılın gelirleri esas alınır denilmektedir. Gelecek rakamlara göre bütçe yapılıyor, bu da bütçeyi şişiriyor. Yine Belediye Kanununa göre bütçe çalışmaları Haziran ayında başlar, müdürlüklerde toplanan talepler Plan Bütçe Komisyonunda 5 gün görüşülür, belediye meclisinde de 15 gün görüşülür. Toplam 20 gün süre tanınmış ancak bizler 1 gün içerisinde bütçeyi görüşüp oyluyoruz.

Gelirleriniz giderlerinizi karşılamadığı için 100 milyon lira bankalara borçlanarak ilave finans bütçesi yapıyorsunuz. Sözde bütçeyi dengeliyorsunuz. Aldığınız borç ile yatırım yapacağız diyorsunuz. Görüyoruz ki aldığınız krediyi geçmişten gelen banka borçlarını ve faizlerini kapatmak için kullanıyorsunuz. Yani borç üstüne borç yapıyorsunuz ve hayali bir bütçe yapıyorsunuz. Kredi alırsam, arsa satarsam, su parası toplarsam… gibi hesaplar içindesiniz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ