Çorum Mercek Haber

“Yaşasın demokratik, laik, çağdaş cumhuriyetimiz”

“Yaşasın demokratik, laik, çağdaş cumhuriyetimiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyetin, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu vurguladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Tahtasız, “Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeye çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz günün yıldönümüdür” dedi.

Tahtasız’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı şu şekilde:

“Cumhuriyet, kurtuluş savaşı kahramanlarımızın bize bıraktığı vatanımızdan sonraki en değerli emanettir.

İmparatorlukta teba olan, yaşam hakkı dahil bütün kaderi yönetenlerin keyfine ve merhametine bağlı insanımızın anayasal güvenceye alınmış yurttaşlık haklarına kavuştuğu sistemdir.

Cumhuriyet, yurttaşlarımız arasında hukuki, yasal, siyasal ve sosyal eşitliği sağlayarak toplumsal barışımızı kanunlarla teminat altına almış, bulunabilen en insani yönetim biçimidir.

Cumhuriyet, mülkiyet ve miras dahil bütün insan haklarını güvenceye alan en güvenilir yönetim biçimidir.

Cumhuriyet bu haliyle kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet erdemdir.

Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeye çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz günün yıldönümüdür.

Yıl 1918, Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik bir durgunluk. Elde hiç bir şey yok; ne top, ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı umudu dışında her şeyini yitirmiş.

Bu millet her şeyi yapabilirdi; yeter ki kendine bir ışık bulsun. İşte bu ışık 16 Mayıs 1919’da bir ecel teknesine binerek Karadeniz’e açılır. 1919’da Samsun ufuklarında doğan bu güneş, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılır.

Takvimlerin 29 Ekimi gösterdiği gün ilan edildi Cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti, eşsiz kahraman Atatürk’ün Türk Ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

97 yıl önce bugün;

“Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Benim iki büyük eserim var, birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” demiştiniz Atam! Bugünün gençliği olarak emanetinizi ilelebet onurla, gururla yaşatacağız.

Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıldönümünde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Demokratik, laik, çağdaş cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılı kutlu olsun.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ