Çorum Mercek Haber

“Basın, halkın anlatım özgürlüğünün güvencesidir”

“Basın, halkın anlatım özgürlüğünün güvencesidir”

Türkiye Kamu Sen Çorum İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, özgür, ilkeli, tarafsız bir basının ancak iyi eğitim almış, meslek ahlakına önem veren, kendi çıkarını yok sayan basın çalışanları ile mümkün olduğunu belirtti.

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Selim Aydın, “Haber alanında zor şartlarda çalışan gazetecilerimizin yaşam kalitelerinin arttırılması, soysal haklarının korunması özellikle devlet büyüklerinin görevidir. Ülkemizin demokratik anlamda gelişmesinde ciddi görevler üstlenen basın yayın kuruluşlarının doğru haber yapması demokrasimiz açısından da büyük önem arz etmektedir” dedi.

Selim Aydın’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Basın, iletişimin en önemli organlarından biridir. Basın yayın mensupları toplumun haber alma ihtiyacını karşılamak için her türlü fedakarlığı sergilerler.

Halkın haber ihtiyacını karşılayıp, vatandaşı bilinçlendirme görevini de üstlenen basın mensupları kamuoyu oluşturmanın yanında, halkın anlatım özgürlüğünün de güvencesidir. Aynı zamanda devlet yöneticileri ile vatandaş arasında köprü görevi görerek bilgi akışını sağlamaktadırlar. Vatandaşın bilinçlenmesine de vesile olarak, kamu yararı vazifesi de görmektedirler.

Böyle önemli günler bir iki kutlama sözü ile dile getirilmemelidir. Cefakar arkadaşlarımızın haklarının iyileştirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Haber alanında zor şartlarda çalışan gazetecilerimizin yaşam kalitelerinin arttırılması, soysal haklarının korunması özellikle devlet büyüklerinin görevidir. Ülkemizin demokratik anlamda gelişmesinde ciddi görevler üstlenen basın yayın kuruluşlarının doğru haber yapması demokrasimiz açısından da büyük önem arz etmektedir. Şu da bir gerçek ki, ”özgür, ilkeli, tarafsız bir basın ancak iyi eğitim almış, meslek ahlakına önem veren, kendi çıkarını yok sayan basın çalışanları ile mümkündür.

Türkiye Kamu Sen olarak, her zaman toplum vicdanın sesi olarak, “Basın, milletin ortak sesidir” ilkesinden ayrılmadan, milletin değerlerini ön planda tutan, ilkeli ve dürüst yayıncılığı prensip edinerek kamuoyunu aydınlatmak için her ortam ve koşulda, sorumluluk duygusu içinde, büyük bir özveriyle çalışan tüm gazeteci dostların, bu anlamlı günlerini tebrik ediyor, değerli gazetecilerimize aileleri ve sevdikleri ile beraber sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ