Çorum Mercek Haber

Asırlık han, ayağa kalkıyor

Asırlık han, ayağa kalkıyor

Çorum Belediyesi, şehirdeki tarihi yaşatmak ve bu yapıları turizme kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de az sayıdaki ahşap handan biri olan Velipaşa Hanı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandığında Çorum turizmine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

default

Velipaşa Hanı’nın işçiliği ve mimarisiyle özel bir yapı olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Yaklaşık 150 yıllık tarihi bir geçmişi bulunan Velipaşa Hanı’ndaki çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Bu tarihi yapının restorasyon çalışmalarında mimari özelliklerini de koruyoruz. Velipaşa Hanı, restorasyon sonrası muhteşem mimarisi ve eşsiz güzelliği ile Çorum’umuza uzun yıllar hizmet etmeye devam edecek” dedi.

BEZEMELER YERLEŞTİRİLDİ

Geleneksel Çorum mimarisinin en önemli öğelerinden olan “bezeme”ler orjinaline uygun olarak Velipaşa Hanı’nın giriş kısmına yerleştirildi.

Ülkemizde nadir rastlanan bu  bezemelerin Çorum mimari kültürünü yansıtan çok önemli bir gösterge olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, bu geleneği yaşattıklarını ifade etti.

“Ya Allah”, “Kelime-i Tevhid” “Bismillah” gibi ifadelerin yer aldığı bezemeleri aslına uygun olarak yerlerine monte ettiklerini kaydeden Aşgın, “Osmanlı evlerinin duvarlarında hem evi belalardan korumak hem de içerisindekilere nasihat etmek amacıyla hat levhaları asılırmış. Bu levhalar bezeme olarak adlandırılmış. Bunlar zarafetiyle aynı zamanda yapılara estetik hava katardı. Biz de Velipaşa Hanımızda bulunan bezemeleri aslına uygun olarak yerlerine yerleştirdik” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ