Çorum Mercek Haber

“12 Eylül Darbesi`nin yaraları AKP eliyle derinleştirildi”

“12 Eylül Darbesi`nin yaraları AKP eliyle derinleştirildi”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, 12 Eylül darbesinin zihniyetinin bugünkü iktidar eliyle yaşatıldığını ileri sürerek, “12 Eylül’de bizzat Atatürk’ün kurduğu birçok kurum kapatılırken, AKP döneminde gücü elinde tutanlar Atatürk’ün adına okul tabelalarında bile dayanamaz hale gelmiştir” dedi.

12 Eylül darbesinin 40. yılı nedeniyle bir açıklama yapan İlhan Yaşar, 12 Eylül darbesinin en çok zarar verdiği alanlardan birinin de ülkenin geleceği olan eğitim olduğunu kaydetti.

Yayar, “12 Eylül’de eğitim emperyalistlerin kullandığı piyon olan faşist general Kenan Evren eliyle gericileştirildi, dinselleştirildi ve ticarileştirildi” ifadesini kullandı.

Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar’ın açıklaması şu şekilde:

“12 Eylül 1980 faşist darbesinin üzerinden tam 40 yıl geçti. Aradan geçen 40 yıla rağmen darbecilerin açtığı yaraların sarılması bir yana dursun, AKP eliyle derinleştirildi, kanatıldı. 12 Eylül ile emperyalistlerin ülkemizde antikomünizm kisvesi altında yeşerttiği siyasal İslam, kendisini yaratan karanlığa sahip çıktı ve 12 Eylül’ün ruhunu yaşattı.

Halkı kamplaştırıp kışkırtarak, provokasyonlar organize ederek darbeye giden kanlı yolu örenler nedeniyle;  anarşist ilan eden 2 milyona yakın yurttaş fişlendi, darbecilerin emriyle açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı ve bu davaların bazıları uzun yıllarca devam etti, 7 bin kişi için idam cezası istendi ve 517 kişiye idam cezası verildi, 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti, 300 kişi şüpheli şekilde öldü, 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi ve işkencede kaybedilen insanların sayısı ise bu rakamdan kat kat fazlaydı, 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu, çok sayıda akademisyenin ve hakimin işine son verildi, 400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi, gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi, 31 gazeteci cezaevine girdi, 300 gazeteci saldırıya uğradı ve 3 gazeteci silahla öldürüldü. Gazeteler bir yıla yakın süre yayın yapamadı, ama en önemlisi vatanı için bağımsızlık, ulusu için özgürlük isteyen pırıl pırıl gençler katledildi, hapishanelerde çürütüldü…

Toplumsal muhalefeti ezmek, hak ve özgürlük taleplerini susturmak için ülkeyi kana bulayan 12 Eylül darbesinin en çok zarar verdiği alanlardan biri de ülkenin geleceği olan eğitim oldu. 12 Eylül’de TÖB -DER üyesi ve temsilcisi olan yaklaşık 25 bin kişi çeşitli nedenlerden dolayı mesleklerini kaybetti. Çok sayıda TÖB-DER üye ve yöneticisi 12 Eylül yasaları ile sürgün edildi, görevlerinden alındı. 3.854 öğretmen, 120 öğretim üyesinin görevine Sıkıyönetim Kanunu’na dayanılarak son verildi. 12 Eylül’de eğitim emperyalistlerin kullandığı piyon olan faşist general Kenan Evren eliyle gericileştirildi, dinselleştirildi ve ticarileştirildi.

Bugün gelinen noktada:

Demokratik kitle örgütleri ve emek cephesinde mücadele verenler, 40 yıl öncesini hatırlatırcasına baskı altındadır.

Yurttaşların fişlenmesi, haksız yere mesleklerinden edilmesi gibi karanlık politikalar 40 yıl öncesinden devralınarak devam ettirilmektedir.

Yargılama süreçleri uzatılarak dava süreçleri cezalandırmanın kendisi gibi kullanılmakta bu durum 12 Eylül’ün bitmeyen davalarını anımsatmaktadır.

Sadece iktidarla aynı şeyi söylemediği için birçok aydın, gazeteci, aktivist tıpkı 12 Eylül sürecindeki gibi hapisle sınanmakta ya da tehdit edilmektedir.

12 Eylül’de bizzat Atatürk’ün kurduğu birçok kurum kapatılırken, AKP döneminde gücü elinde tutanlar Atatürk’ün adına okul tabelalarında bile dayanamaz hale gelmiştir.

12 Eylül’ün taşlarını dizmek için halkın kutuplaştırılması, muhaliflerin vatan haini ilan edilmesi uygulaması da ne yazık ki 40 yıl sonra bugün hala karşımıza çıkmaktadır.

Evren ve şürekasının hamleleriyle gericileştirilen eğitim, AKP eliyle daha da kötü bir noktaya itilmiş; darbecilerin bile düşleyemeyeceği şekilde tarikatlar eğitimin bir parçası haline getirilmiştir.

Elbet bu acı tablo, bize karamsarlık değil azim aşılamaktadır. 12 Eylül’ün ruhunu devam ettirenler varsa, 12 Eylül’e karşı direnenlerin de yankısı vardır! Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundaki eğitim neferlerinin oluşturduğu Eğitim-iş olarak, 12 Eylül faşist darbesini lanetliyor, kaybettiğimiz canları özlemle anıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ