Çorum Mercek Haber

244 parça tarihi eser yakalandı

244 parça tarihi eser yakalandı

Çorum polisi, tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlediği iki ayrı operasyon sonucu toplam 244 parça tarihi eser ele geçirdi.

Operasyonlar, Çorum il merkezi ve Osmancık ilçesinde gerçekleştirildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet suçu kapsamında il merkezinde ve Osmancık ilçesinde yapılan 2 ayrı operasyonel çalışmada toplam 244 parça eser ele geçirildi.

Verilen bilgiye göre; 2 şahsın elinde tarihi eser olduğu ve Osmancık ilçesinde tarihi eser satışı yapılacağı bilgisi üzerine, şahıslar Osmancık Osmangazi Caddesi sonunda köy yolları üzerinde 3 şahıs ile buluşup, pazarlık yaparken yakalandı. Şüphelilerin üzerinde ve çantalarında yapılan adli arama sonucunda 220 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje yakalandı. Müze Müdürlüğü görevlileri ile yapılan görüşmede eserlerin Bizans Dönemine ait olduğu belirtildi.

Ayrıca il merkezinde yapılan çalışmada ise, 1 şahıstan satılmak üzereyken 24 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje yakalandı.

2 ayrı operasyonda toplam 244 adet tarihi eser yakalanarak ele geçirildi.

Operasyonlarda yakalanan şüpheli şahıslar ve ele geçirilen tarihi eserlerle ilgili adli tahkikatın devam ettiği açıklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ