Çorum Mercek Haber

Kültür Müdürlüğü’ne personel alınacak

Kültür Müdürlüğü’ne personel alınacak

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü aracılığıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 12 personel alınacak.

Personellerin Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında alınacağı bildirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren İş-Kur Müdürü Ali Şahan, 6 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan protokollere istinaden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 12 personel alınacağını duyurdu.

Şahan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne (Müze Müdürlüğü) 3, İl Halk Kütüphanesine 1, Alacahöyük Kazı Başkanlığına 6, Boğazkale Müzesi ve Ören Yerine 2 olmak üzere 12 personelin 4 aylık süreyle işe alınacağını kaydetti.

Şahan, “Program 04/08/2020 tarihinde başlayacak olup, 30/11/2020 tarihinde sonlandırılacaktır. Programın konusu Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı yerler de çevre düzenlemesi, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması faaliyetlerdir. Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacaktır” dedi.

Ali Şahan, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Başvurular; (07/07/2020–11/07/2020)tarih aralığında alınacak olup, yönetmeliğe göre katılımcılar, geçerli başvurular içerisinden Liste Yöntemiyle belirlenecektir.

Başvuru şartları, kontenjan ve program numarası aşağıda ayrıca belirtilmiştir.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 11/07/2020-Cumartesi gününe kadar (Cumartesi dahil), ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden11/07/2020 Cumartesi günü (Saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online işlemler / iş arayan / Toplum Yararına Programlar / TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. İŞKUR İl Müdürlüklerinden/Hizmet Merkezlerinden program başvuruları alınmayacaktır.

Ayrıca, on iki ay içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir.

TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

Programlara başvuru şartları:

– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

– 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

– Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç)

– Emekli ve malul aylığı almamak,

– İşgöremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

– Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak,

Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak,

– SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder. (5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı Kanundaki EK-5 tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin, SGK girişi yapıldığında sigortaları SGK tarafından kesildiğinden TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.) Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ