Çorum Mercek Haber

“İstanbul’un Fethi, fizik kurallarını rafa kaldıran tarihtir”

“İstanbul’un Fethi, fizik kurallarını rafa kaldıran tarihtir”

AK Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Ahlatcı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk ve Dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan, bir dönüm noktası olan İstanbul’un fethinin 567. yılını gururla ve iftiharla kutluyoruz. 29 Mayıs 1453 tarihi öyle bir tarih ki tüm dünyanın seyrini değiştiren, fizik kurallarını rafa kaldıran, bir azmin ve kararlılığın, bir sevdanın ve gönül vermişliğin tarihidir. 21 yaşında gencecik bir sultanın “Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni!” sözünü dedirtebilecek kadar gözü kara bir komutanın geçilemez denilen o surları geçtiği ve bir çağı kapatıp bir çağı açarak, Peygamber Efendimiz (SAV)’in “İstanbul bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır” hadis-i şerifine nail olduğu şanlı bir tarihtir.
Bu kutlu şehri fethederek dünyanın merkezi yapan Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonra İstanbul’un, adaletli yönetimi altında farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı etnik kökenlerden insanların barış içinde yaşadığı, bir bilim, kültür ve sanat merkezi haline gelmiştir. Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir.

Kültürler arasındaki bu müstesna diyaloğun dünyaya örnek teşkil edecek bir toplum modelinin, bir arada yaşama tecrübesinin vücut bulduğu İstanbul’un bilim, kültür ve sanat alanlarında günümüzde de gelişmesini sürdüren, cazibesi yüksek bir dünya şehri olmasını sağlamıştır.
Bu yıl fetih coşkusu Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla yapılan anma etkinlikleri ile Fetih Şölenine dönüşmüştür. Ayrıca saat 21:30’da Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Ayasofya içinde Fetih Suresi tilaveti ve Fetih Duası yapılması hasebiyle de ayrı bir anlam kazanmaktadır. Bu düşüncelerle âlemlerin sultanı Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in övgüsüne mazhar olarak bizlere bu dünya kentini miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve O’nun kumandasındaki kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümünü kutluyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ