Çorum Mercek Haber

30 ay sonra işine geri döndü

30 ay sonra işine geri döndü

Yaklaşık 30 ay önce OHAL KHK’sı ile  işinden uzaklaştırılan Çorum İş Kururumu Müdürlüğünde çalışan aynı zamanda Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Yürütme Kurulu üyesi Emrah Azapcı, işine iade edilerek kurumdaki görevine tekrar başladı.

KESK Çorum Şubeler Platformu ve BES Çorum Şubesi temcilcileri, Emrah Azapçı’nın görevine iade edilmesi nedeniyle kendisini işyerinde ziyaret ederek sendikal anlamda bir dayanışma içinde oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, “KHK’ların yayınlandığı dönemde de kurum idarecilerini uyarmıştık. Arkadaşlarımızın haksız hukuksuz biçimde işlerinden edilmelerine neden olanların hukuk önünde mutlaka hesap vereceklerini, bu işin peşini bırakmayacağımızı duyurmuştuk. Tarihin bizi haklı çıkardığını bir kez daha görüyoruz. OHAL’i bahane ederek insanlara haksız biçimde olmadık kötülükleri yapan yöneticilerin yaptıklarının yanına kâr kalmaması ve hesap verebilmeleri önünde hiçbir hukuksal engel bulunmadığı yargısal olarak en üst düzeyde de teyit edilmiş oldu” dedi.

Ertuğrul Alper, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz darbe girişimin ardından yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile bir emekçi kıyımı yaşanmış, ülke adeta KHK’lerle yönetilir hale gelmiştir. Darbe girişimi bastırıldıktan sonra demokrasi zaferi kutlayanlar, gelinen süreçte demokrasiyi ortadan kaldırdıkları gibi; fırsatçılık, keyfiyet ve hukuksuzluğu norm haline getirmişlerdir. Yüz binlerce insan işlerinden ihraç edilmiş gazeteler, dernekler kapatılmıştır. 1982 Anayasası antidemokratik olmasına rağmen o bile rafa kaldırılmıştır. Artık hukuk tekelden yapılarak demokrasinin esamesi okunamaz hale gelmiştir.

Yaklaşık 30 ay önce OHAL KHK’sı ile  işinden haksız ve hukuksuz bir şekilde uzaklaştırılan Çorum İş Kururumu Müdürlüğünde çalışan aynı zamanda Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Yürütme Kurulu üyesi Emrah Azapcı’nın işine iade edilerek kurumdaki görevine başlaması nedeniyle KESK Çorum Şubeler Platformu ve BES Çorum Şubesi olarak işyerinde ziyaret ettik ve sendikal anlamda bir dayanışma içinde olduk. 

Anayasa kamuda çalışmayı güvence altına almasına rağmen AKP, OHAL’i fırsata çevirerek on binlerce kamu emekçisinin çalışma hakkını, herhangi bir yargısal süreç işletmeden, savunma almadan ve somut belge bilgiye dayanmadan ellerinden alıp ihraç etmiştir.

Bu süreçte kurulan OHAL Komisyonu ise kamu emekçilerinin haklarını gasbederek kamu emekçilerini oyalamıştır. OHAL Komisyonu kendini yargı yerine koyarak binlerce kamu emekçisinin haklarını gasp etmiş, demokrasi ve hukukun ciddi yaralar almasına sebep olmuştur. İncelenen dosyalara baktığımızda nasıl bir hukuk ve demokrasi katliamının yapıldığı gözler önüne serilmiştir.

İşlerinden atılan arkadaşlarımızın atılma gerekçelerinin başında “kurum kanaati”, yani idarecinin verdiği listenin gerekçe olarak kabul edildiğini o dönemde çıkarılan OHAL KHK’lerinden biliyoruz. Sendika yöneticisi ve üyelerimizin sendikal faaliyetlerinden rahatsız olan, dikensiz gül bahçesi isteyen kurum yöneticileri arkadaşlarımızın isimlerini o dönemde Başbakanlığa bildirerek işlerinden atılmalarına neden oldular.

Anayasa mahkemesi çıkarılan bir OHAL KHK’sının iptali davasında önemli bir içtihat kararı verdi. Kararında; OHAL döneminde evrensel hukuka aykırı işler yapan ve haksız biçimde kişilere zarar veren yöneticilerin hukuksal açıdan sorumluluktan kurtulamayacağına hem de oybirliği ile karar verdi.

İdare hukuku profesörlerinin yorumuna göre, bu kararla; OHAL döneminde keyfi davranış ve işlemlerle haksız biçimde kişileri mağdur eden ve kişilere maddi ve manevi zararlar veren yöneticilerin ve tüm kamu görevlilerinin bu fiil ve işlemleri nedeniyle şimdi veya ileride yani zamanaşımı sonuna kadar cezalandırılmalarının ve idari, mali ve cezai yönden sorumlu tutulmalarının önü açıldı.

KHK’ların yayınlandığı dönemde de kurum idarecilerini uyarmıştık. Arkadaşlarımızın haksız hukuksuz biçimde işlerinden edilmelerine neden olanların hukuk önünde mutlaka hesap vereceklerini, bu işin peşini bırakmayacağımızı duyurmuştuk. Tarihin bizi haklı çıkardığını bir kez daha görüyoruz. OHAL’i bahane ederek insanlara haksız biçimde olmadık kötülükleri yapan yöneticilerin yaptıklarının yanına kâr kalmaması ve hesap verebilmeleri önünde hiçbir hukuksal engel bulunmadığı yargısal olarak en üst düzeyde de teyit edilmiş oldu.

Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız ve hukuka uygun davranmak zorundadır.

Bugüne kadar haklarında hiçbir soruşturma yürütülmeyen, soruşturma yürütülüp savcılıklar tarafından takipsizlik kararı verilen aralarında Sendikamız BES ve KESK’e bağlı sendikalara üye olanların da bulunduğu, binlerce kamu emekçisinin görevlerine geri dönmeleri önünde herhangi bir yasal engel olmamasına rağmen gerekli adımlar ısrarla atılmamaktadır.

Yargı reformunun tartışıldığı bu dönemde, yargı paketinde yapılacak bir düzenleme ile OHAL/KHK hukuksuzluğunun sonlandırılması çalışma barışının yeni baştan kurulmasına zemin hazırlayacaktır. Aksi halde bu haksız ve hukuksuzluk çalışma yaşamını içinden çıkılamaz hale getirmeye devam edecektir.

Tarihin en güzel yerinde son sözü hep direnenler söyler şiarıyla, Şube Sekreterimiz Emrah Azapcı’nın haklı olarak görevinin başına dönmesiyle birlikte bütün üyelerimiz görevlerine dönene kadar, yaşanan bu hukuksuzluklar karşısında mücadele kararlılığı içinde olacağımızı buradan bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ