Çorum Mercek Haber

Koçhisar İsale hattı 2021’de tamamlanacak

Koçhisar İsale hattı 2021’de tamamlanacak

Çorum’un uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koçhisar Barajı isale hattında yer teslimi yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirilen 52 km. uzunluğundaki Alaca Koçhisar İsale Hattından gelen suyun Çorum’un 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Seçim dönemi verdiğimiz sözlerimizden birini daha hayata geçirmiş olacağız. Çorum’umuz için hayati öneme sahip bu büyük projeyi şehrimize kazandıracağımız için çok mutluyuz” dedi.

Belediye Başkanlık Makamında gerçekleşen imza törenine DSİ Şube Müdürü Murat Şerbetçi, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat ve Alper Zahir, DSİ İçmesuyu ve Atıksu Şube Müdürü Hasan Yılmaz, Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürü Said Toraman da katıldı.

İmza töreninde Çorum için çok önemli günlerden birini yaşadıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, 83 milyon 600 bin TL’ye ihale edilen projenin hayata geçmesiyle birlikte uzun yıllar su sorunu yaşanmayacağını dile getirdi.

Geçmiş yıllarda içmesuyu konusunda bazı sorunlar yaşandığını belirten Aşgın, “Su hayattır, su candır. Susuz hiçbir şey olmuyor. Bugün, Çorum için tarihi bir gün yaşıyoruz. İhaleyi kazanan firmayla yer teslimi için imzalarımızı atıyoruz. 540 gün içerisinde yapımı tamamlanması planlanan isale hattı 2021 yılında hizmete girecek. İçme suyu konusunda şehrimiz açısından önemli bir projeyi bugün itibariyle hayata geçirmiş oluyoruz. Şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

BELEDİYE 2 HES VE 1 SU DEPOSU İNŞA EDECEK

Yer teslimi yapımından sonra çalışmalarına başlanacak olan Koçhisar Barajı İsale Hat çalışmalarına ilave olarak Çorum Belediyesi’nin 2 Hidro Elektrik Santrali (HES) ve Bahabey İçmesuyu Arıtma Tesisine de 10 bin m3 kapasiteli bir adet su deposu inşa edeceğini belirten Başkan Aşgın, “Proje kapsamında Belediyemizin ve DSİ’nin yapacağı işler var. Bu noktada elimizden gelen gayreti samimiyetle göstereceğiz. Belediyemiz yapacağı 2 HES için çalışmalarını başlatmış durumda. Bahabey’deki 10 bin m3’lük su deposunun yapılmasını çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ