Çorum Mercek Haber

“Adrese teslim ihale mi yapıyorsunuz?”

“Adrese teslim ihale mi yapıyorsunuz?”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Çorum Belediyesi’nin araç kiralama ihalesinin 2 ay süre için neden tekrar ihaleye çıkartıldığını sordu.

Tuncay Yılmaz, “Çorum Belediyesi yönetimine soruyorum:

Hangi tarihte biteceği belli olan araç kiralama ihalesine iki aylık bir süre için neden çıkılmıştır?

Bu ihale neden 21 b pazarlık usulü ile yapılmaktadır? Geçmişte gündeme getirdiğimiz aynı firmaya iki aylık bir süre için neden adrese teslim ihale yapılmaktadır?” ifadesini kullandı.

Tuncay Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“21 b maddesine göre ihale şartları şudur:

4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun pazarlık usulünü düzenleyen 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmüne göre, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilecektir. Bu usul ile ihale verilmesi kanuna uygun değildir ve şaibelere açıktır.

Bazı araç ihalelerinin iptal edilerek yeniden yapılmak üzere hazırlık yapıldığı, bu ihalelerde bazı şaibeli usulsüzlükler çıktığı için iptal edildiği iddiaları kamuoyunda dolaşmaktadır. Bu iddialar doğru mudur? İptal edilecek olan araç ihalesi hangisidir?

Uzun süreli araç ihalesinin yaklaşık 15 milyon maliyetinin olduğu doğru mudur?

Biz tüm bu soruların cevaplarını biliyoruz. Fakat bu konuda kamuoyunu aydınlatmak belediye yönetiminin görevidir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ