Çorum Mercek Haber

Suni tohumlama protokolü imzalandı

Suni tohumlama protokolü imzalandı

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, ilimizde hayvan yetiştiriciliği konusunda ortaya koyduğu özverili çalışmalarıyla kırsaldaki büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde üreticinin üretim ve rekabet gücünü artırmaya devam ediyor. Türkiye’ de ilk ve tek olma özelliği taşıyan suni tohumlama hizmetinde 2020 protokolü de imzalandı.

Çorum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çorum Veteriner Hekimler Odası ve Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından suni tohumlama protokolü imzalandı.

Heybeli Cafe’de imzalanan protokol törenine; Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Gür, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Veteriner Hekim Odası Başkanı Arif Akar ve Koyun Keçi Birliği Başkanı Birol Alanbay ve Çiftçi Malları Koruma Başkanı Rafet Altunörs katıldı.

Tören sırasında Veteriner Hekim Odası Başkanı Arif Akar, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi birer konuşma yaptı.

Törende konuşan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum’un sanayi, turizm ve aynı zamanda tarım kenti olduğuna dikkat çekerek, kentin daha da gelişebilmesi için çalışma yapan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Vali Çiftçi, kırsalda hayvancılığın gelişebilmesi için tüm kurum ve kuruşlara büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Veteriner Hekimler Odası 2010 yılından beri sürdükleri suni tohumlama ve veteriner hizmetleri protokolü 2020 yılı için yenilendi.

Kaya ve Akar, damızlık hayvan yetiştiriciliğinde suni tohumlamanın islah çalışmalarının vazgeçilmezi olduğunu hatırlatarak bu konunun titiz bir takip sistemi gerektiğini kaydetti.

Veteriner Hekimleri Odası ile yapılan yeni sözleşmenin hayırlı olmasının dileyen Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, özverili yaklaşım ve hizmet kalitesi nedeniyle Veteriner Hekimler Odasına teşekkür etti.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Arif Akar ve Yönetim Kurulu üyeleri ili bir araya gelen Birlik Başkanı Kaya, damızlık hayvan yetiştiriciliğinde temeli kabul edilen suni tohumlama işleminin ıslah çalışmaları için vazgeçilmez olduğu, titiz bir takip sistemi gerektiren bu konunun dört dörtlük bir çalışmayla hayata taşındığını söyledi.

Çorum’un hayvan ıslahı konusunda başarılı adımlar attığının altını çizen Kaya, 2010’dan bu tarafa uygulanan protokolün 2020 yılında da yenilenerek devam ettiğini sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ