Çorum Mercek Haber

“Ahlaklı ve ahlaksız gazeteci tanımı kabul edilemez”

“Ahlaklı ve ahlaksız gazeteci tanımı kabul edilemez”

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (HGYD) Başkanı Birkan Demirci, gazetecilere yönelik davranışlarından dolayı Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ile Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’ü eleştirdi.

Demirci, “Yapılan haberlerin doğru yada yanlışlığı ayrıca tartışılabilir ancak seçilmiş birisinin isim vermeden tüm basın mensuplarını hedef alacak konuşma yapmasını, gazetecileri ahlaksızlıkla suçlamasını ve bunu gelenek haline getirmesini kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

HGYD Başkanı Demirci’nin konuyla ilgili yazılı açıklaması şu şekilde:

“Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın son günlerde yaptığı konuşmalarda, isim vermeden de olsa bazı basın mensubu meslektaşlarımızı işaret ederek ahlaki konular üzerinden suçlamalarda bulunmaktadır.  

Bir belediye başkanının bir meslektaşımıza, habercilik ve meslek ahlakı konusunda ders vermeye kalkışmasını, üstelik bunu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Çorum Valiliği Çorum Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikte ev sahibi olarak yaptığı konuşmada dile getirmesini gerek yer ve zaman olarak gerekse üslup olarak doğru bulmuyoruz.

Gazetecilik kamu görevidir; gazetecinin temel amacı haber ve yorum üreterek halkı ve kamuoyunu bilgilendirmektir. Gazetecinin halka ve kamuoyuna karşı mesleki sorumluluğu vardır. Gazetecilikte, kanıtsız iddia ve suçlamaya, iftiraya, yalana, manipülasyona yer yoktur; kanıt ve belgeler tahrif edilemez; doğruluğu kesinleşmeyen haber, doğruymuş gibi sunularak okuyucu-izleyici yanıltılmaz. Fakat bir beyan üzerine yapılan haberde beyanı yapan kişinin beyanını kamuoyuna duyurma hakkı da vardır. Her şeye karşın yanlışlığı ortaya çıkan haber ve yorumlarda düzeltilir, aynı kurum yada başka kurumlarda yazılı ve sözlü belgelerle iddialar çürütülebilir, yanıt ve düzeltme hakkı kullanılabilir.

Sayın Belediye Başkanına hatırlatmak isteriz ki, isim vermeksizin de olsa basını “ahlaklı olan yada ahlaklı olmayan” basın diye ayırmanız doğru bir üslup değildir. Sizi eleştiren;  ahlaksız olacak, eleştirmeyen ahlaklı olacak denemez. Aleyhinize ya da lehinize yazanlar ve söyleyenler mutlaka olacaktır. Kenti yönetenler ile basın bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır. İletişim ve halkla ilişkilerini basın üzerinden yapmak zorunda olanların sözlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca kamuoyu önünde olan kişiler lehte ve aleyhte yapılan eleştirilere açık olmalıdırlar.

Yapılan haberlerin doğru ya da yanlışlığı ayrıca tartışılabilir ancak seçilmiş birisinin isim vermeden tüm basın mensuplarını hedef alacak konuşma yapmasını, gazetecileri ahlaksızlıkla suçlamasını ve bunu gelenek haline getirmesini kabul etmemiz mümkün değildir.

Ayrıca eşdeğer bir olay da Osmancık ilçemizde yaşanmıştır. Seçilmiş belediye başkanlarının seslerini kamuoyuna duyuran basın mensuplarına karşı tahammül sınırlarını aşan davranışlar geliştirmelerinin yaygınlaşmaya başladığına üzülerek tanık oluyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Osmancık Belediyesi tarafından basın mensuplarına verilen yemek davetinde Sayın Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’ün gazeteci İsmail Kabakdere’ye yönelik sarf ettiği sözler, başkanın basın camiasına bakışını gösteren ibretlik sözlerdir. Hiçbir şekilde kabul edilemez sözlerle basın mensuplarını hedef alanları kınıyoruz.

Sayın belediye başkanlarını gazetecilerle uğraşmak yerine asli işlerini yapmaya, halka hizmet etmeye davet ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ