Çorum Mercek Haber

“Halkın ve basının haber alma özgürlüğüne tahammül edilemiyor”

“Halkın ve basının haber alma özgürlüğüne tahammül edilemiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, gazetecilerin içinde bulunduğu güç koşulların her geçen gün ağırlaştığını belirterek, gazetelerin bir bir kapanmaya başladığını, binlerce gazetecinin de işsiz kaldığını açıkladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Tüfekçi, “Bir ülkenin özgür olup olmadığını anlamak için gazetecilerin durumuna bakmak yeterlidir. Bir ülkede gazeteciler özgürce haber yapamıyorsa o ülke toptan tutsak demektir. AKP iktidarı döneminde boğulmak istenen özgür medya, her türlü zorluğa ve baskıya direndi. CHP iktidarıyla birlikte basın için kara günler bitecek, gazeteciler rahat bir nefes alacak” dedi.

10 Çalışan Gazeteciler Günü’nün “Çalışamayan Gazeteciler Günü”ne dönüştüğünü ifade eden Tüfekçi, “Eskiden gazete dağıtıcısı çocuklar ellerine gazeteleri alıp ‘yazıyor, yazıyor’ diye bağırıp gazete satarlardı. Bugün Türk basını için ‘yazıyor, yazıyor’ diyemiyoruz ancak ‘batıyor, batıyor’ diye bağırabiliriz. Sadece 2019 yılında 100’den fazla gazete kapandı. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı da 10 bini aştı. Böyle bir ortamda Çalışan Gazeteciler Günü’nden söz edilebilir mi” ifadesini kullandı.

Çok sayıda gazetecinin de ya cezaevinde olduğu için ya da sektörde iş bulamadığı için mesleğini yapamadığını belirten Tüfekçi, üniversitelerin gazetecilik bölümlerinden her yıl binlerce gencin mezun olduğunu, sektördeki işsizlik oranı hesaba katıldığında mezun olan her dört gençten birinin de işsizlikle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Ülkemizin içinde bulunduğu tabloda basın ve ifade özgürlüğünden de söz etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Tüfekçi, 1961 Anayasası ile verilen tüm hakların geri alındığını, basın ve ifade özgürlüğünün yok sayıldığını, gazetecilerin yoğun ekonomik ve editoryal baskı altında işsiz bırakıldığını vurguladı.

Son 17 yılın gazete ve gazeteciler için karanlık geçtiğini ifade eden Tüfekçi, gazetecilerin verdiği basın ve ifade özgürlüğü mücadelesine ekonomik koşullarda ayakta kalma mücadelesi de eklendiğini dile getirdi.

Gazetecilerin daha sağlıklı şartlarda çalışması ve emeklerinin güvence altına alınması yolunda atılacak her adıma destek vereceklerini bildiren Tüfekçi, ”Ne yazık ki ülkemiz, basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına tahammül edemeyen bir zihniyetle yönetilmektedir. Gazetecileri, yazarları, karikatüristleri ve özgür düşünce ifade edenleri her fırsatta yargı önüne çıkartmayı alışkanlık haline getirenler, basın emekçilerinin ‘yıpranma hakkını’ da elinden almıştır. Türk basınının asla hak etmediği tüm bu olumsuzlukların, en kısa sürede düzeltilmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Basının, halkın gözü, kulağı, sesi olma konumuyla halkın sorunlarını yetki sahiplerine iletme ve çözümünde çok önemli bir görev yaptığını vurgulayan Tüfekçi, basının her anlamda özgür olması gerektiğini belirterek, basının özgür olmadığı bir ülkede gerçek ve sağlıklı bir demokrasiden söz edilemeyeceğini kaydetti.

Tüfekçi, tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ