Çorum Mercek Haber

“İnsanca bir yaşam, insanca bir düzen istiyoruz”

“İnsanca bir yaşam, insanca bir düzen istiyoruz”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, son günlerde yaşanan intihar olaylarına ilişkin bir değerlendirme yaparak, bu ölümlerin sosyal bir cinayet olduğunu vurguladı.

Eğitim-Sen Çorum Şubesi binasında basın toplantısı düzenleyen Emek ve Demokrasi Platformu, “Saraylarında şatafatlı yaşam sürenler israf politikalarıyla halkı yoksullaştırmıştır. Yolsuzluk yoksulluğu getirmiştir. Kamu kaynaklarını insafsızca ve hiyanetle tüketenlerin din, ahlak söylemi üretmesinin bir yararı yoktur” ifadesine yer verdi.

Platform adına bir açıklama yapan KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, intihar olaylarının bir sosyal cinayet olduğuna dikkati çekerek, “intiharlar, üzeri örtülmeye çalışılan ekonomik krizin bir ürünüdür. İntiharları önlemenin yolu intihar olaylarını haber yapmayın diye basın kurumlarına emirler göndermek değildir. AKP iktidarı her sorunu hasır altına süpüre süpüre ülkeyi uçurumun eşiğine getirmiştir” dedi.

Mustafa Gül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE 47.835 KİŞİ İNTİHAR ETTİ”

“AKP iktidarının yıllardır uyguladığı politikalar sonucu ülkede derin bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. İktidarın uyguladığı ekonomi politikaları sonucunda artan işsizlik, yoksulluk ve ağır borç yükü bugün birçok yurttaşımızın yaşama umudunu ellerinden alıyor ve yurttaşlarımızı geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son vermeye sürüklüyor.

AKP iktidarı döneminde, 16 yıl içerisinde toplam 47.835 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. Günde ortalama 8 kişi intihar etmektedir. Türkiye’de 2000’lerin başlarında her yıl 2000’li rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 3000’li rakamlara çıkmış durumda. 2014-2017 yılları arasında toplam 9 bin 479 kişi intihar etmiştir. 2018 yılında ise toplam 3 bin 161 kişinin intihar ettiği bilinmektedir. Bu olaylar gündeme son günlerde siyanürle toplu intiharlarla da damgasını vurmuştu.

Ülkede ekonomik kriz sonucu yaşanan işsizlik, yoksulluk tüm emekçi kesimler gibi öğrencileri de cenderesi altına almış durumda. İstanbul Üniversite öğrencisinin yeni yılda ‘iş bulmak’ dileği ve ‘yemek kartımda 1 TL kaldı’ paylaşımlarını sosyal medya üzerinde yaptıktan sonra yaşamına son vermesi artık varılan noktanın vahameti, derinliği açısından düşündürücüdür.

Son günlerde ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de intihar sonucu ölümler artmıştır. 17 Aralık 2019 tarihinde iki gencin bir saat aralıkla intihar ederek yaşamlarına son vermelerinin üzerinden henüz çok kısa bir zaman geçmesine rağmen 5 Ocak 2020 Pazar günü bir gencin daha yaşamına son verdiğini üzülerek öğrendik.

SORUNLARI HASIR ALTINA SÜPÜRMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Bu ölümlerin bir sosyal cinayet olduğunu görüyoruz. İntiharlar üzeri örtülmeye çalışılan ekonomik krizin bir ürünüdür. İntiharları önlemenin yolu intihar olaylarını haber yapmayın diye basın kurumlarına emirler göndermek değildir. AKP iktidarı her sorunu hasır altına süpüre süpüre ülkeyi uçurumun eşiğine getirmiştir. Bilindiği gibi TBMM’de intihar olaylarının araştırılması önergesi yine AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. Sadece TBMM’de Meclisin yerleşkesinde 2010 yılından bu yana 29 vatandaşımız intihar girişiminde bulunmuştur. Sorunları görmemek veya kamuoyunun görmesini engellemeye çalışmak beyhude bir çabadır. İletişim çağında bu olası değildir.

ADALETE VE DEVLETE GÜVEN KALMADI

Yurttaşlarımız geleceğe ait umutlarını yitirmiştir. Toplumda güven duygusu azalmıştır, hem devlete hem diğer bireylere karşı güvensizliğe itilmiştir. Adalete güveni, devlete güveni kalmamıştır.  Bunun nedeni AKP’nin yanlış eğitim, yanlış sağlık, yanlış ekonomi, yanlış istihdam politikalarıdır. İflas eden şirketler, protesto olan çek ve senetler, kredi kartı borç batakları, elektrik, doğal gaz ve günlük ihtiyaçlara her gün yapılan zamlar vatandaşı canından bezdirmiştir.

YOLSUZLUK YOKSULLUĞU GETİRDİ

Saraylarında şatafatlı yaşam sürenler israf politikalarıyla halkı yoksullaştırmıştır. Yolsuzluk yoksulluğu getirmiştir. Kamu kaynaklarını insafsızca ve hiyanetle tüketenlerin din, ahlak söylemi üretmesinin bir yararı yoktur. Çünkü yaptıkları işler ve dillerinden dökülen sözler tam bir tezattır. Bir avuç zengin yaratılıp, toplumun gelirlerinin %95’i %1’lik bir kitleye sağlanırken, toplumun geri kalan %99’una yoksulluk ve şükretme dayatılmaktadır.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak yurttaşlarımıza sesleniyoruz, geçim sıkıntınızın nedeni sizler değilsiniz. Sizi işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden AKP iktidarının 17 yıldır uyguladığı ekonomi politikaları ve kapitalist düzenin kendisidir. Bu adaletsiz düzenin bir an önce değiştirilerek tüm halkın güvenebileceği bir sosyal devletin tesis edilmesinin önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz. Adaleti tesis etmek adaletsizleri siyasi tarihimizin çöplüğüne göndermekten geçmektedir. Ümitsizliğe kapılan, ekonomik kriz nedeniyle kendisini çaresiz hisseden yurttaşlarımızı işsizliğe, yoksulluğa ve emek sömürüsüne karşı mücadelenin yükseltilerek, toplumsal dayanışmanın, parasız kamusal hizmetlerin ve eşitliğin hüküm sürdüğü insanca bir düzen için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Yaşamını yitiren yurttaşların ailelerine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ