Çorum Mercek Haber

Mecliste TC ve PKK tartışması

Mecliste TC ve PKK tartışması

Belediye Meclisi toplantısında AK Partili ve CHP’li meclis üyeleri arasında “TC” ve “PKK” tartışması yaşandı.

CHP grubu tabelalara TC yazısının eklenmesiyle ilgili çağrısını bir kez daha tekrarladı. CHP’nin çağrısına tepki gösteren Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise, CHP’nin PKK’yla ilgili tutumunu eleştirdi. Aşgın TC çağrısına karşılık CHP’yi Diyarbakır annelerini ziyaret etmeye davet etti. Hararetli tartışma sırasında meclis toplantısında tansiyon yükseldi.

CHP Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz mecliste gündem dışı söz aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil tanıtımı sırasında üretim firması TOGG’un logosunu TC logosuna benzeterek birilerine laf dokundurduğunu hatırlatan Tuncay Yılmaz, “madem TC konusunda bu kadar samimisiniz o halde neden birkaç ay önce mecliste önerge olarak verdiğimiz belediye tabelalarına TC ibaresinin yazılması teklifini neden reddettiniz. Şimdi tekrar öneriyoruz, gelin belediye tabelalarına TC logosu yazdıralım, herkese örnek olsun” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “T.C.” yazısının belediye birimlerinin tabelalarına yeniden konulmasıyla ilgili çağrısını tekrarladı.

CHP’li Yılmaz’ın bu çağrısı sert karşılık buldu. “Siyaset yapmak istemiyorum ama beni mecbur ediyorsunuz” diyerek söze başlayan Belediye Başkanı Aşgın, CHP’yi PKK’yı kınamamakla eleştirdi. Bu sırada Ak Parti sıralarından alkış, CHP sıralarından ise protesto sesleri yükseldi. Aşgın konuşmasının devamında CHP’li meclis üyelerini Diyarbakır annelerini ziyaret etmeye davet ederek, “CHP, MHP ve Ak Parti meclis üyeleriyle birlikte belediye otobüsü ile Diyarbakır’a gitmeye var mısınız” dedi. Aşgın ayrıca eski yıllara ait bir fotoğrafı hatırlatarak belediye binasında CHP logosunun yer aldığını söyledi. Aşgın, “CHP’yi belediye binasına yeniden yazmanın hayalini kuruyorsunuz ama bu sadece hayallerde kalacak” şeklinde konuştu.

Aşgın’ın eleştirileri sonrasında yeniden söz alan CHP Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz, “PKK’yı eleştirmiyorsunuz” sözlerine cevap verdi.  Yılmaz “PKK bir terör örgütüdür. PKK’yı kınadık ve kınamaya da devam ederiz” dedi. Yılmaz Başkan’ın eleştirisine karşılık olarak Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkarılmasını ve Habur’da PKK’lıların davul-zurna eşliğinde karşılanmasını hatırlattı. Yılmaz, Diyarbakır anneleri sorununun da devlet tarafından çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Yılmaz, “Evlatları PKK’nın kucağında, insanlar isyan ediyor ama bunun çözümünü bulmayan iktidar gidin HDP önünde eylem yapın diyor, o zaman devlet ne iş yapıyor. O çocuğu dağdan indirmek devletin görevidir” şeklinde konuştu.

Çorum’daki taş binanın yapıldığı dönemde, tek partili dönemin yaşandığını da hatırlatan Yılmaz, “Turan Kılıçcıoğlu dönemini herkes biliyor. Herkes Kılıçcıoğlu’nu efsane başkan diye biliyor” şeklinde konuşu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ