Çorum Mercek Haber

“Ya çözün, ya da gidin”

“Ya çözün, ya da gidin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve işsizlik nedeniyle toplumun patlama noktasına getirildiğini belirterek, ülkeyi yönetenlerin bu durumun yaşanmasında sorumluluk sahibi olduğunu kaydetti.

“Bu vebalin altından kalkamazsınız. İnsanlara bu kadar zulüm çektirenler cennete gitme hayali kurmasın. Cehennem ateşinde yanacaksınız” diyerek yönetimde söz sahibi olanları sert dille eleştiren Tüfekçi, çok acil önlem alınmasını talep etti.

“YA ÇÖZÜM BUL YA DA O MAKAMI TERK ET”

Geçtiğimiz Aralık ayında Çorum’da bir saat arayla iki gencin ekonomik bunalım nedeniyle intihar ettiğini, dün yine aynı sebeplerden dolayı bir gencin daha yaşamına son verdiğini hatırlatan CHP İl Başkanı Tüfekçi, “ekonomik darboğaz, işsizlik, parasızlık insanları artık isyan noktasına getirmiştir. İnsanlar artık intiharı son çare olarak görüp bu yola başvurmaya başlamıştır. Ülkemizde ve Çorum’da ekonominin rahatlatılması için gereken tedbirler derhal ama derhal alınması gerekmektedir. Ya bu tedbirleri alacaksınız, ya da insanlara daha fazla zulüm etmeden o koltukları terk edeceksiniz” dedi.

Son 1 ay içinde Çorum’da ekonomik nedenlerden dolayı 3 gencin intihar ettiğini bildiren Tüfekçi, “Önlem alınması için çağrı yapmıştık. Uyarılarımıza, çağrımıza kulak tıkayanlar şimdi yeni bir intihar vakası ile karşılaşmıştır. Artık kaybedecek zaman yok. Bu çok ciddi ve öncelikli bir konudur. Artık daha fazla insanımızı kaybetmeden gereken önlemleri hep birlikte alalım” şeklinde çağrıda bulundu.

“GENÇLER İŞSİZ VE PARASIZ. KANALINIZ BATSIN…”

Cumhurbaşkanından bakanlara, milletvekillerinden valiye, bürokratından siyasi parti yöneticisine kadar yönetim kademelerinde bulunan herkesi acilen göreve davet eden Tüfekçi, İstanbul’da üniversite öğrencisi genç bir kızın iş bulamamaktan ve parasızlıktan dolayı “Gidecek yerim yok, yaşanmaya değer bir hayatım da” şeklinde bir paylaşım yaptıktan sonra intihar ettiğini bildirerek, “20 yaşındaki kızımız, hayatının baharında ölmeyi tercih etti. Yemekhane kartında sadece 1 lirası kalmıştı. Açlıktan ve parasızlıktan dolayı gece yarısı kendisini soğuk ve karanlık sulara bıraktı. Ülkemiz bu haldeyken İstanbul’da kanal yapsan ne olacak? Kanalınız batsın. Sizin önceliğiniz kanal değil, ekonomiyi rahatlatmaktır, insanlarımıza rahat bir nefes aldırmaktır. Üniversite öğrencileri yemek ücretlerine gelen zamları protesto ederken, sizler saraylarda, lüks otellerde ziyafet peşindesiniz. Yazıklar olsun” ifadesini kullandı.

“DOĞALGAZ FATURALARI İNSANLARIN HUZURUNU BOZDU”

Son aylarda elektrik ve doğalgaza gelen zamların, kış mevsiminin soğuk günlerini yaşadığımız bu günlerde yüklü faturalarla insanların karşısına çıktığını kaydeden Tüfekçi, altından kalkılamaz faturaların gerginliğe, huzursuzluğa, bunalıma yol açtığını dile getirdi.

Birçok vatandaşın yüksek elektrik ve doğalgaz faturasından yakındığının altını çizen Tüfekçi, işsizlik, ekonomik darboğaz, gıda fiyatlarındaki artış, her türlü hizmet ve ürüne yapılan zamların yanı sıra ısınma giderlerinin bardağı taşıran son damla haline geldiğini belirtti.

Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerde indirim yapılmasını ve ücretlerin cazip hale getirilmesini isteyen Tüfekçi, “birçok il ve ilçede su ücretlerinde indirimler yapılırken Çorum Belediyesi’nin suya zam yapmasına bir anlam veremiyoruz. Atılan yanlış adımlardan geri dönülmelidir” diye konuştu.

“KAMYONCUDAN, NAKLİYECİDEN NE İSTİYORSUNUZ?”

Kamyoncu ve nakliyeci esnafının son günlerde kontak kapatarak eylem yaptığını hatırlatan Tüfekçi, “kamyoncu esnafımız dijital takograf, ton km uygulaması, Ulaştırma Bakanlığı veri tabanı ve e-fatura uygulamasını protesto etmek için bir dizi eylemler yapmıştır. Yapılan eylem ve esnafın kararlı duruşu sayesinde hükümet geri adım atmış ve uygulamayı 6 ay boyunca ertelemiştir. Ertelemek çözüm değildir, bu sorun kökten çözülmeli, kamyoncu ve nakliyeci esnafının rahat bir nefes alması sağlanmalıdır. Bu ülkenin yükünü omuzlarında taşıyan esnaftan ne istiyorsunuz. Bırakın da esnafımız işini yapsın. Ayakları yere basmayan, altyapısı olmayan birtakım düzenlemelerle esnafın huzurunu kaçırmayı” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ